Menu

EU eyes phasing out smallest euro cent coins

EU eyes phasing out smallest euro cent coins
Coraz więcej krajów, nie oglądając się na Brukselę, już od kilku lat zaokrągla końcówki cen do pięciu eurocentów. (Fot. Getty Images)
The European Commission is considering a proposal to phase out 1-euro cent and 2-euro cent coins, in what would be a cost-saving move as the coins’ production and handling costs often exceed their face value.
Advertisement
News available in Polish

Otwarte konsultacje potrwają 15 tygodni. Komisja chce zebrać opinie na ten temat od innych instytucji, organów krajowych, konsumentów i organizacji pozarządowych. Na tej podstawie pod koniec przyszłego roku podejmie decyzję w sprawie ewentualnej propozycji zmian w prawie dotyczących jednolitych zasad zaokrąglania i zaprzestania używania jedno i dwucentówek euro.

"Komisja dokładnie przeanalizuje gospodarcze, środowiskowe i społeczne skutki wprowadzenia jednolitych zasad zaokrąglania" - podkreślono w komunikacie prasowym w tej sprawie. Komisja jest zobligowana prawnie do badania użycia różnych nominałów monet euro pod kątem kryteriów kosztu i akceptacji społecznej.

Temat nie jest nowy. W raporcie z 2018 r., który został przygotowany dla Komisji, wynikało, że coraz więcej krajów, nie oglądając się na Brukselę, zaokrągla końcówki cen do pięciu eurocentów. Bicie, transport i liczenie eurocentówek kosztuje bowiem więcej niż są one warte.

Z przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku sondażu wynika, że większość respondentów (65 proc.) chciałoby wycofania nieporęcznych monet euro o nominałach jednego centa i dwóch centów. Europejczycy chcą wprowadzenia obowiązkowego zaokrąglania płatności do pięciu centów podczas zakupów w sklepach i supermarketach.

Czytaj więcej:

Moneta o wartości £5 tys. od Royal Mint. "To największa moneta, jaką wybito"

Podobizna Federera na monecie o nominale 20 franków szwajcarskich

Brytyjski minister zaprezentował nową 50-pensówkę z okazji Brexitu

Brexitowe złote monety wyprzedały się w kilka godzin

Wciąż nie zwrócono ponad 120 mln starych monet £1

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement