Menu

EU, UK step up Northern Ireland talks as EU continues legal action

EU, UK step up Northern Ireland talks as EU continues legal action
Zdaniem UE, rząd Borisa Johnsona łamie umowę brexitową w sprawie kontroli celnych. (Fot. Getty Images)
The European Union insisted on Friday that Britain not change trading rules in Northern Ireland on its own and said it would continue legal action against unilateral British action in the province for as long as necessary.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zakończenie w dniu 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie spowodowało, że pomiędzy Wielką Brytanią a UE powstała pełna granica celna, czego konsekwencją jest konieczność wypełniania dokumentów eksportowo-importowych i kontrole graniczne. O ile UE zaczęła je stosować od razu od 1 stycznia, co spowodowało problemy dla brytyjskich eksporterów, rząd w Londynie, aby złagodzić skutki, zdecydował, że obowiązek certyfikatów dla produktów pochodzenia zwierzęcego importowanych z UE wejdzie w życie od 1 kwietnia, a pełne kontrole zaczną się od 1 lipca.

Wczoraj rząd Borisa Johnsona poinformował, że terminy te zostaną przesunięte o sześć miesięcy. Zgodnie z nowym harmonogramem, wymóg wstępnego zgłoszenia produktów pochodzenia zwierzęcego wejdzie w życie 1 października, możliwość składania odroczonych celnych deklaracji importowych zostanie utrzymana do końca 2021 r., fizyczne kontrole produktów pochodzenia zwierzęcego i roślin wysokiego ryzyka fitosanitarnego będą przeprowadzane od 1 stycznia 2022 r. w punktach kontroli granicznej, wymóg wstępnego zgłaszania roślin niskiego ryzyka wejdzie w życie również 1 stycznia, a ich fizyczne kontrole na granicy - 1 marca 2022 r.

Sprawę dodatkowo komplikuje kwestia Irlandii Północnej. Zgodnie z protokołem, pozostała ona w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie faktyczna granica celna powstała też między nią a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa. Wobec tego towary wysyłane z Anglii, Szkocji i Walii do Irlandii Północnej powinny podlegać kontrolom.

Ponieważ brytyjski rząd ocenił, iż przedsiębiorstwa nie będą gotowe na wprowadzenie nowych procedur od 1 stycznia br., ustalił z UE, że przez pierwsze trzy miesiące będą one uproszczone, a pełne kontrole zaczną się od 1 kwietnia. Jednak w połowie marca, brytyjski rząd jednostronnie ogłosił, że wejdą one w życie dopiero 1 października, co UE uznała za złamanie poczynionych ustaleń wszczęła wobec Londynu procedurę naruszeniową.

Właśnie tych kwestii dotyczyło nieformalne spotkanie między Szefczoviczem a Frostem, które odbyło się wczoraj późnym wieczorem w Brukseli. Nie osiągnięto na nim porozumienia. Kolejna runda rozmów odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze nastawionej na rozwiązania. Jedynym sposobem ochrony porozumienia wielkopiątkowego oraz zachowania pokoju i stabilności, przy jednoczesnym unikaniu twardej granicy na wyspie Irlandii i zachowaniu spójności jednolitego rynku UE, jest przestrzeganie protokołu. Toczące się postępowania prawne Komisji przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z naruszeniem merytorycznych postanowień protokołu będą kontynuowane tak długo, jak będzie to konieczne" - czytamy w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu KE .

Czytaj więcej:

Johnson obiecuje "mocne wsparcie" Irlandii Północnej

UK: Szkocja i Irlandia Płn. mają być połączone tunelem, nie mostem

Brexit: Rząd UK opóźnia wprowadzenie kontroli towarów importowanych z UE

Brexit: Johnson broni przedłużenia okresu wdrażaniu protokołu ws. Irlandii Północnej

Brytyjski rząd odrzuca zarzuty UE o naruszenie umowy w sprawie Brexitu

Brexit: Nastolatkowie wśród zatrzymanych po zamieszkach w Belfaście

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement