Menu

ESRI warns Ireland heading for recession this year as Covid-19 hits economy

ESRI warns Ireland heading for recession this year as Covid-19 hits economy
Epidemia "jest największym zagrożeniem dla irlandzkiej gospodarki od czasu kryzysu finansowego sprzed ponad dekady". (Fot. Getty Images)
The Irish economy will fall into recession this year, shrinking by as much as 7.1 per cent as a result of the coronavirus crisis, the Economic and Social Research Institute (ESRI) has predicted.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak napisał wczoraj ESRI, epidemia koronawirusa jest największym zagrożeniem dla irlandzkiej gospodarki od czasu kryzysu finansowego sprzed ponad dekady, a biorąc pod uwagę nieprzewidywalność sytuacji, trudno zastosować normalne modele ekonomiczne.

Przy założeniu, że wprowadzone restrykcje w kontaktach społecznych będą obowiązywać przez 12 tygodni, irlandzka gospodarka skurczy się w 2020 roku o 7,1 proc. PKB. Od 2014 roku Irlandia była co roku najszybciej rozwijającym się gospodarczo krajem UE, a prognoza sprzed wybuchu epidemii przewidywała, że jej PKB wzrośnie w tym roku o 4 proc.

ESRI przewiduje także, że bezrobocie, które w lutym br. wynosiło 4,8 proc., na koniec II kwartału wzrośnie do 18 proc., zaś pod koniec bieżącego roku będzie sięgać 11 proc. Ponadto, niewielka nadwyżka budżetowa, którą udało się wypracować przez ostatnie dwa lata, zmieni się w deficyt w wysokości 4,5 proc. PKB.

Ośrodek badawczy podkreślił, że jego prognozy opierają się na założeniu ożywienia gospodarczego zarówno w kraju, jak i na świecie w trzecim i czwartym kwartale, ale jeśli do tego nie dojdzie, to wyniki będą jeszcze bardziej niekorzystne dla gospodarki.

We wtorek irlandzki rząd ogłosił pakiet pomocowy dla gospodarki o wartości 3,7 miliarda euro. Przewiduje on m.in. wsparcie dla firm, których przychody spadną o co najmniej 25 proc., o ile utrzymają one miejsca pracy - w takim przypadku z budżetu państwa sfinansowane zostanie 70 proc. pensji do kwoty 38 tys. rocznie, przy czym ta pomoc będzie dotyczyła też osób samozatrudnionych.

Ponadto, podniesiony został zasiłek dla bezrobotnych do 350 euro tygodniowo; taką samą kwotę dostaną także osoby odbywające kwarantannę.

Według najnowszych danych, w Irlandii odnotowano już 1 819 przypadków zakażenia Covid-19. Zmarło 19 osób, z czego aż 10 minionej doby.

Czytaj więcej:

Wszystkie kraje Schengen, poza Irlandią, zamknęły granice zewnętrzne

Irlandia: Rząd wprowadza restrykcje w walce z koronawirusem i pomaga gospodarce

Już ponad 1 500 zakażeń w Irlandii

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement