EC to impose new sanctions on Russia and Belarus for attack on Ukraine
Według projektu, trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie. Z przekazanych informacji wynika, że KE proponuje również zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.
W projekcie nie ma jednak kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele instytucji unijnych. Pragnący zachować anonimowość unijni urzędnicy wskazywali w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że część rosyjskich banków nie została objęta sankcją wykluczenia z systemu SWIFT z uwagi na to, że odpowiadają za realizację transakcji dotyczących dostaw energii do UE. Chodziło o Sbierbank i Gazprombank.
Nowy pakiet zostanie omówiony na szczycie UE, który rozpocznie się pojutrze w podparyskim Wersalu.
2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające z systemu SWIFT niektóre rosyjskie banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.
Zakaz dotyczy ponadto "sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji".
Czytaj więcej:
Szwajcaria: Miliardy na kontach rosyjskich oligarchów pod lupą mediów
Putin: "Zachodnie sankcje przypominają wypowiedzenie wojny"
Blisko połowa Polaków uważa, że sankcję mogą zatrzymać atak Rosji na Ukrainę
Zmiany w prawie umożliwią szybsze nakładanie sankcji na oligarchów
"L'Obs" zidentyfikował ok. 60 nieruchomości oligarchów, które mogą zostać zajęte w ramach sankcji