Menu

Dominic Raab: The goal is to vaccinate the entire adult population by September

Dominic Raab: The goal is to vaccinate the entire adult population by September
Program masowych szczepień w Wielkiej Brytanii jest jednym z największych na świecie - do dziś zaszczepiono już ponad 3,5 mln ludzi. (Fot. Getty Images)
The UK is on track to offer every adult in the country the first dose of the Covid-19 vaccine by September, and if it can be gotten faster, it will be a bonus, said British Foreign Minister Dominic Raab.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raab podkreślił, że celem rządu pozostaje zaszczepienie do połowy lutego 15 mln osób z pierwszych czterech grup priorytetowych, a do wiosny - kolejnych 17 mln. Przekazał, też, że dalszym planem jest zaoferowanie do września pierwszej dawki szczepionki całej dorosłej populacji, a zapytany przez BBC o spekulacje, że mogłoby nastąpić wcześniej, dodał: "Jeśli uda się to zrobić szybciej, będzie to bonus".

Minister spraw zagranicznych poinformował, że nie ma informacji o żadnych opóźnieniach w dostawach szczepionek ani od Pfizera, z czym mają problem państwa Unii Europejskiej, ani od AstraZeneca.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła szczepienia przy użyciu obu tych szczepionek. Do piątku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 3,5 mln osób, a drugą - prawie 450 tys.

Niedługo program szczepień prowadzony będzie całodobowo przed 7 dni w tygodniu. (Fot. Getty Images)

Raab odniósł się też do wprowadzanych restrykcji dla podróżnych w związku z nowymi odmianami koronawirusa - od piątku obowiązuje zakaz lotów z Ameryki Południowej i Portugalii, a od poniedziałku wszyscy przyjeżdżający będą musieli mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i zniesione zostaną tzw. korytarze podróżne, czyli lista krajów, po przyjeździe z których nie trzeba odbywać 10-dniowej kwarantanny.

"Nie chcemy, aby za dwa lub trzy tygodnie okazało się, że nasz program szczepień jest zagrożony, ponieważ nie podjęliśmy środków ostrożności w sprawie korytarzy podróżnych" - wyjaśnił.

Wyraził też nadzieję, że restrykcje związane z lockdownem można będzie zacząć znosić w marcu. "To, co chcemy zrobić, to wyjść z tych ogólnokrajowych lockdownów tak szybko, jak możliwe. Wspomniana przeze mnie mapa drogowa mówi, że do wczesnej wiosny, miejmy nadzieję do marca, będziemy w stanie podjąć te decyzje" - dodał.

Tymczasem dziś brytyjski rząd ogłosił, że do siedmiu już istniejących masowych centrów szczepień, na które zostały zaadoptowane hale wystawienniczo-konferencyjne lub obiekty sportowe, dołączy w poniedziałek 10 następnych. Będą one w Blackburn, Bolton, Bounremouth, Norwich, St. Helens, York, w hrabstwach Berkshire, Essex i Somerset oraz jeszcze jedno w Londynie.

Czytaj więcej:

Boris Johnson obiecuje: "Szczepienia będą prowadzone całodobowo"

Anglia: Ponad 3 mln osób zaszczepionych w ciągu 5 tygodni

NHS England: Co 30 sekund ktoś trafia do szpitala z powodu Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement