Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Digital pound likely this decade, Treasury says

Digital pound likely this decade, Treasury says
Cyfrowy funt ma zagwarantować wszystkim dostęp do bezpiecznej i stabilnej waluty, zamiast polegania na dużych korporacjach jak Facebook czy TikTok. (Fot. Getty Images)
A state-backed digital pound is likely to be launched later this decade, according to the Treasury and the Bank of England.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kanclerz Jeremy Hunt zapowiedział, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może być nowym "zaufanym i przystępnym" sposobem płatności. Podkreślił jednak, że wprowadzenia cyfrowego funta "nie należy spodziewać się wcześniej niż w 2025 r.".

"Najpierw chcemy zbadać, jakie mamy możliwości. Musimy mieć pewność, że chronimy stabilność finansową" - dodał.

Cyfrowy funt ma pojawić się jeszcze w tej dekadzie. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj rozpoczęły się oficjalne konsultacje w sprawie nowej waluty. Będzie ona wykorzystywać podobną technologią do wielu kryptowalut (Bitcoin, Ethereum), a emisji podejmie się Bank of England, co miałoby gwarantować jej stabilność.

"10 cyfrowych funtów zawsze będzie wartych tyle samo co 10 funtów fizycznych" - zapewniło ministerstwo finansów.

Premier Rishi Sunak zwrócił się do Banku Anglii o rozważenie wsparcia cyfrowej waluty w 2021 r. - gdy jeszcze był kanclerzem skarbu. Obecne decyzje są pokłosiem jego działań na rzecz tego rozwiązania.

W październiku 2022 r. minister usług finansowych Andrew Griffith ostrzegł, że brak własnej cyfrowej waluty - lub zbyt późne jej wprowadzenie - może spowodować poważne problemy dla coraz mniej zależnej od fizycznego pieniądze gospodarki.

Ludzie na całym świecie coraz chętniej korzystają z ekosystemów finansowych oferowanych np. przez Facebooka czy Amazona. W przyszłości zjawisko to będzie narastać. (Fot. Getty Images)

Obecnie - jak zauważają media - nie ma potrzeby wprowadzania cyfrowej waluty, ponieważ większość ludzi płacących brytyjską walutą korzysta z kart debetowych, telefonów lub elektronicznych zegarków.

Cyfrowa waluta ma rozwiązać problem, który w społeczeństwie jeszcze nie istnieje, ale może się pojawić, gdy coraz więcej osób będzie udostępniać swoje dane finansowe markom sektora finansowego i korzystać z ich usług płatniczych oraz walut. Mowa m.in. o takich firmach jak Facebook, Amazon czy TikTok, które już dysponują własnymi walutami i ekosystemami płatniczymi.
 

Czytaj więcej:

Cyfrowy funt zamiast fizycznego? Bank Anglii i brytyjski rząd wkrótce mogą ogłosić nową walutę

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement