Menu

Deloitte: The pandemic could slow down the global construction market

Deloitte: The pandemic could slow down the global construction market
Polska należy do krajów, gdzie zaobserwowano największy spadek produkcji w budownictwie. (Fot. Getty Images)
The slight slowdown in the construction market, combined with the outbreak of the coronavirus pandemic, negatively affected the forecasts for 2020 and raised uncertainty levels in the industry for the coming years, the consulting company Deloitte assessed.
Advertisement
News available in Polish

W dzisiejszej informacji dodano, że w 2019 r. przychody stu największych na świecie firm budowlanych wyniosły 1,462 bln dol. i wzrosły rok do roku o 5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim zestawieniem.

Choć globalne zapotrzebowanie na infrastrukturę w najbliższych 30 latach będzie nadal ogromne - jak wynika z najnowszej, trzeciej edycji raportu firmy doradczej "Global Powers of Construction 2019" - to nieznaczne spowolnienie w połączeniu z wybuchem pandemii koronaworusa SARS-CoV-2 negatywnie wpłynęło na prognozy na rok 2020 i podniosły poziomy niepewności w branży na kolejne lata.

"Najnowszy raport pokazuje oznaki spowolnienia na rynku i wpływu na tę sytuację pandemii COVID-19. W rankingu Top 100 ponad połowa firm odnotowała co prawda wzrost w sprzedaży, ale też aż trzynaście dotknął spadek przychodów i to spory, bo o ponad 10 proc." - przekazał Łukasz Michorowski z Deloitte.

Jego zdaniem, choć prognozy są bardziej pesymistyczne zarówno globalne, jak i lokalne, to zapotrzebowanie na infrastrukturę nadal jest bardzo duże.

Według Deloitte, całkowita wartość rynkowa europejskich firm budowlanych wzrosła o 33 proc. Z wyjątkiem Berkeley Groups Holdings (69. miejsce), wszystkie przedsiębiorstwa europejskie odnotowały w 2019 r. wzrost wartości giełdowej. Spółka zwraca uwagę na niemal 50-proc. wzrost hiszpańskiej grupy Ferrovial oraz niewiele mniejszy - osiągnięty przez brytyjską Taylor Wimpey.

Zwrócono uwagę, że choć pojawienie się COVID-19 wpłynęło na globalne perspektywy gospodarcze, to branża budowlana pozostaje odporna na pandemię, ponieważ jest jedną z niewielu, które mogą funkcjonować w ograniczonych przez nią warunkach.

Czytaj więcej:

Roboty zabiorą więcej pracy mężczyznom niż kobietom

"Puls Biznesu": Na budowach praca wre

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement