Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cup of black tea could help prevent Covid infection, study finds

Cup of black tea could help prevent Covid infection, study finds
Herbatę często stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, w tym grypy i przeziębienia. (Fot. Getty Images)
Black tea reduced the virus by 99.9 per cent in the mouth, researchers found.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na potrzeby badania zespół z Uniwersytetu Georgia przygotował napój, używając jednej torebki herbaty na filiżankę zaparzanej przez 10 minut, bez dodatków takich jak mleko czy cukier.

Okazało się, że wszystkie pięć rodzajów herbat zredukowało wirusa o co najmniej 96 procent w ciągu 10 sekund w jamie ustnej, podczas gdy czarna herbata zmniejszyła wirusa o 99,9 procent.

Dezaktywacja Covida może zadziałać już w jamie ustnej, ponieważ wirus często infekuje i replikuje się właśnie tam, przechodząc przez środkową część gardła, zanim dotrze do płuc.

"Na tym etapie nie sugerujemy herbaty jako samodzielnej interwencji przeciwko Covidowi, ponieważ wirus replikuje się również w nosie i mógł już dotrzeć do organizmu" - wyjaśnia kierujący badaniem Malak Esseili, wirusolog z Uniwersytetu Georgia.

"Herbata może jednak stanowić dodatkowy poziom interwencji, który pacjenci i ich rodziny mogą stosować w sposób rutynowy" - dodaje naukowiec.

Wyniki badania przedstawiono po opublikowanym w zeszłym roku w Japonii artykule wskazującym, że także picie matcha latte lub zielonej herbaty może "skutecznie dezaktywować" Covida.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto odkryli, że substancje chemiczne zawarte w herbacie mogą wiązać się z białkiem kolca wystającym z powierzchni wirusa i uniemożliwiać mu infekowanie komórek.

Stwierdzono, że dwie cząsteczki zawarte w herbacie, zwane EGCG i TFDG, "silnie tłumią" w szczególności zakaźność linii wirusa Omicron.

Czytaj więcej:

UK: Szczepionki na Covid po raz pierwszy będą sprzedawane w sklepach

Brytyjscy badacze wykryli we krwi markery różnego typu long Covid

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement