Menu

Covid plan B: Unjabbed to be barred from indoor events of 500 people if cases surge

Covid plan B: Unjabbed to be barred from indoor events of 500 people if cases surge
Paszporty szczepień obowiązywałyby we wszystkich nocnych klubach. Na zdj.: kolejka przed wejściem do dyskotetki w Brighton. (Fot. Chris Eades/Getty Images)
People who are not fully-vaccinated will be barred from indoor events with crowds of 500 or more, under a ‘Plan B’ if there is a Covid surge this winter.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid potwierdził, że kontrowersyjny plan "paszportów szczepionkowych", który został wycofany w miniony weekend, będzie brany pod uwagę jako "opcja rezerwowa".

Zgodnie z pierwszymi ujawnionymi szczegółami, covidowy certyfikat potwierdzający pełne zaszczepienie byłby wymagany w "zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych z co najmniej 500 uczestnikami (sale muzyczne, duże przyjęcia itp.), w tym we wszystkich klubach nocnych". "Chodzi o wydarzenia, podczas których przebywa się w bliskiej odległości od ludzi z innych gospodarstw domowych" - sprecyzowano w rządowym dokumencie.

Ponadto zasada szczepień zostałaby również wprowadzona w przypadku "otwartych, zatłoczonych miejsc z 4 000 lub więcej uczestnikami" oraz "dowolnych miejsc, jak duże stadiony, z ponad 10 000 uczestnikami".

Dowodu zaszczepienia nie trzeba by było przedstawiać w miejscach kultu religijnego, na ślubach, pogrzebach i podczas "innych wydarzeń upamiętniających".

Javid (na zdj.) ma nadzieję, że sytuacja będzie jednak na tyle dobra, iż nie trzeba będzie wprowadzać żadnych nowych środków. (Fot. Toby Melville-WPA Pool/Getty Images)

Javid zapytany, czy parlamentarzyści otrzymają możliwość głosowania nad wprowadzeniem jakiegokolwiek programu certyfikatów szczepionkowych, odpowiedział: "Oczywiście".

W oświadczeniu skierowanym do posłów minister zdrowia odmówił określenia dokładnego momentu, w którym rząd wdrożyłby plan B, ale podkreślił, że zostanie on wprowadzony w życie, jeśli presja na NHS stanie się "nie do utrzymania".

Nowa strategia mogłaby zostać wdrożona również wtedy, gdyby pojawił się nowy wariant Covid-19, który "będzie miał zdolność ucieczki przed istniejącymi szczepionkami" - wskazał szef resortu zdrowia, podkreślając, że "nikt nie może tego wykluczyć". 

Może też zostać przywrócony obowiązek zakrywania twarzy w zatłoczonych miejscach oraz zalecenie pracy z domu. "Jednak jeśli nadal będziemy robić postępy w walce z koronawirusem, nie będziemy potrzebować żadnego z tych środków" - podkreślił Sajid Javid.

Minionej doby w Wielkiej Brytanii odnotowano 30 597 nowych zakażeń. Na Covid-19 zmarło 201 osób.

Czytaj więcej:

Pierwsze kluby nocne w UK zaczynają wymagać paszportów szczepionkowych

Niektóre kraje UE wciąż nie akceptują paszportów szczepionkowych NHS

Spotkanie z premierem na Downing Street tylko z certyfikatem covidowym

Wyspy Kanaryjskie dopuszczą dyskryminację niezaszczepionych pracowników

Rząd UK rezygnuje z wprowadzania "paszportów covidowych"

Brytyjska minister: Wymóg posiadania paszportów covidowych powinien być utrzymany

Brytyjski minister zdrowia wzywa celebrytów, aby nie rozpowszechniali "kłamstw"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement