Menu

Coronavirus found on frozen food packaging in Chinese cities

Coronavirus found on frozen food packaging in Chinese cities
SARS-CoV-2 odkryto m.in. na opakowaniach importowanych krewetek. (Fot. Getty Images)
Three Chinese cities have reported detecting coronavirus on imported frozen food over the span of four days, raising fresh concerns contaminated food shipments could lead to new outbreaks.
Advertisement
News available in Polish

Partia sprowadzonych z Brazylii do położonego w południowo-wschodnich Chinach miasta Shenzhen mrożonych skrzydełek kurczaka została wczoraj pozytywnie przebadana na obecność koronawirusa - podały w komunikacie lokalne władze, na które powołuje się CNN.

Testy były częścią rutynowo przeprowadzanych badań importowanej żywności, a władze medyczne natychmiast wszczęły śledztwo, dotarły do wszystkich osób, które miały kontakt z towarem i przeprowadziły u nich testy na koronawirusa - dodano w oświadczeniu. Według lokalnych władz, badanie wykazało, że nikt nie został zakażony.

Wiadomość o zainfekowanych skrzydełkach kurczaka pojawiła się dzień po tym, gdy SARS-CoV-2 odkryto w zachodniej części kraju na opakowaniach krewetek sprowadzonych z Ekwadoru - przypomina CNN.

Według lokalnych mediów, od lipca odnotowano siedem takich przypadków w różnych miastach Chin. Wszystkie dotyczyły opakowań mrożonych owoców morza.

Chińskie władze kilkakrotnie zwracały się do obywateli z apelem o zachowanie ostrożności przy kupowaniu importowanego mięsa i owoców morza - relacjonuje amerykańska stacja. Zauważa, że w mediach społecznościowych pojawiły się nawoływania do zakazania importu do Chin wszystkich mrożonek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że możliwość zainfekowania się człowieka wirusem SARS-CoV-2 przez kontakt z zakażoną żywnością jest "wysoce nieprawdopodobna". Organizacja zaznacza, że koronawirus rozprzestrzenia się wśród ludzi głównie droga kropelkową, najczęściej podczas kaszlu, kichania i rozmowy.

"Nie ma dowodów na to, by wirusy powodujące choroby układu oddechowego przenosiły się poprzez jedzenie lub jego opakowanie. Koronawirus nie może reprodukować się w jedzeniu, by to zrobić potrzebuje żywiciela w postaci człowieka lub zwierzęcia" - brzmi stanowisko WHO.

Czytaj więcej:

Koronawirus wrócił do Chin. Odwołano 1,5 tys. lotów

Badacze alarmują: Ludzie mogą nigdy nie nabyć odporności na Covid-19

Chiny: Mimo pandemii rozpoczął się festiwal psiego mięsa w Yulinie

Brytyjski raport: Dezinformacja Rosji i Chin ws. koronawirusa ma posłuch w Europie

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement