Menu

Coronavirus cure: What progress are we making on treatments?

Coronavirus cure: What progress are we making on treatments?
W badaniach brytyjskich specjalistów uczestniczy ponad 11 tys. pacjentów. (Fot. Getty Images)
More than 150 different drugs are being researched around the world. Most are existing drugs that are being trialled against the virus.
Advertisement
News available in Polish

Na całym świecie intensywnie badane są leki w poszukiwaniu remedium na Covid-19; zdecydowana większość z nich to znane i od lat stosowane farmaceutyki, takie jak hydrochlorochina wykorzystywana do leczenia malarii oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jedne z największych badań prowadzonych są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach programu "Solidarity", obejmującego testy wielu obiecujących farmaceutyków. Największa grupa badań o nazwie "Recovery" realizowana jest przez brytyjskich specjalistów, a uczestniczy w nich ponad 11 tys. pacjentów.

Badane są leki o działaniu przeciwwirusowym, preparaty hamujące zbyt silną reakcję układu immunologiczną, jaka powstaje u wielu chorych w odpowiedzi na infekcję koronawirusem SARS-CoV-2. Może ona spowodować większe zniszczenie płuc niż sam patogen. W wielu krajach, także w Polsce, testuje się też zawierające przeciwciała osocze krwi pobrane od ozdrowieńców.

Jednym z najbardziej obiecujących leków jest deksametazon - glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. To tani i powszechnie dostępny farmaceutyk, mógłby być wykorzystywany na całym świecie. Z dotychczasowych testów wynika, że może on o jedną trzecią zmniejszyć ryzyko zgonu pacjenta z Covid-19 podłączonego do respiratora. W przypadku podawania tlenu lek ten zmniejsza groźbę śmierci o jedną piątą. Lek ten zmniejsza nadmierną reakcję odpornościową organizmu, nazywaną "burzą cytokinową".

Wyniki wielu prowadzonych badań będą znane za kilka miesięcy. (Fot. Getty Images)

Duże nadzieje wiązane są remdesivirem, lekiem przeciwwirusowym, początkowo przeznaczonym do leczenia gorączki krwotocznej wywołanej przez wirusa ebolę. Z obserwacji w USA przeprowadzonych na grupie ponad 1 tys. chorych wynika, że potrafi on skrócić występowanie objawów choroby Covid-19 z 15 do 11 dni. Nie ma jednak wciąż dowodów, że lek ten zmniejsza ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Do niedawna duże nadzieje wiązano z niektórymi lekami stosowanymi w zwalczaniu HIV, wirusa wywołującego AIDS - takimi, jak lopinavir oraz oraz ritonavir. Badania laboratoryjne sugerowały, że są one skuteczne w zwalczaniu nowego koronawirusa, jednak testy na ludziach tego jak na razie nie potwierdziły. Nie uzyskano szybszego powrotu pacjentów do zdrowia ani redukcji ryzyka zgonu. Leki te stosowano jednak w późnym stadium choroby, być może w zbyt późnym, by uzyskać jakiś znaczący efekt terapeutyczny.

Wiele mówiło się o chlorochinie, leku przeciwmalarycznym, a także o lekach pokrewnych, takich jak hydrochlorochina. Miały być one pomocne na różnych etapach Covid-19, gdyż wykazują zarówno działania przeciwwirusowe, jak i hamują groźną nadreaktywność sytemu immunologicznego. Jednak dotychczasowe badania jednoznacznie nie wykazały ich skuteczności.

WHO wspierała badania z wykorzystaniem chlorochiny, ale obserwacje opublikowane przez „Lancet" sugerują, że może ona powodować u chorych na Covid-19 zaburzenia serca, a nawet zwiększać ryzyko zgonu. Nieudane były też badania specjalistów University of Oxford z użyciem hydrochlorochiny, dlatego z zrezygnowano z nich. Brytyjczycy chcą jednak jeszcze sprawdzić, czy lek ten może chronić przez zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Wyniki wielu prowadzonych badań będą znane za kilka miesięcy, prawdopodobnie szybciej, zanim dowiemy się, czy będzie dostępna pierwsza skuteczna i bezpieczna szczepionka przeciwko koronawirusom. Głównie chodzi o to żeby zmniejszyć ryzyko zgonu i powikłań z powodu choroby Covid-19, co byłoby ogromnym sukcesem w walce pandemią. 

Czytaj więcej:

W UK ibuprofen testowany w leczeniu koronawirusa

NHS wdraża nowy lek na Covid-19. "To wielki przełom"

Londyn: Pierwszy ochotnik otrzymał szczepionkę na koronawirusa

USA krytykowane za wykupienie niemal całego zapasu remdesiviru

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement