Menu

Coronavirus: Tech firms summoned over 'crackpot' 5G conspiracies

Coronavirus: Tech firms summoned over 'crackpot' 5G conspiracies
W Wielkiej Brytanii od niemal roku z powodzeniem funkcjonuje sieć 5G, która powoli zastępuje 4G. (Fot. Getty Images)
The culture secretary is to order social media companies to be more aggressive in their response to conspiracy theories linking 5G networks to the coronavirus pandemic.
Advertisement
News available in Polish

Zaledwie wczoraj do tematu odnosił się minister bez teki Michael Gove, wskazując, że liczba ofiar teorii spiskowych niebezpiecznie rośnie pomimo tego, że "sama teoria jest nonsensem dla każdego, kto posiada choćby podstawową wiedzę naukową".

Dziś do sprawy odniósł się z kolei minister kultury Oliver Dowden, który ocenił, że "epidemia nie jest dobrym momentem, aby pozwalać ludziom na szerzenie niebezpiecznych poglądów".

Rządowy minister wskazał, że niewinne teorie spiskowe muszą spotkać się z "agresywną odpowiedzią" w momencie, w którym zaczynają w jakikolwiek sposób wpływać na rzeczywistość. Zwrócił uwagę, że większość teorii swoje źrodła ma w takich krajach jak Rosja czy Chiny, którym zahamowanie rozwoju technologicznego Zachodu jest bardzo na rękę. Tym samym minister odniósł się do informacji o serii ataków na maszty 5G na terenie Wielkiej Brytanii.

"Otrzymaliśmy wiele informacji o atakach na maszty i pracowników telekomunikacyjnych. Ataki te podyktowane był teoriami krążącymi w sieci" - przekazał minister.

Wielka Brytania od dawna podkreśla, że wiele krajów próbuje zahamować rozwój technologiczny Zachodu. (Fot. Getty Images)

"Odpowiedzialni za to spotkają się z twardym wymiarem prawa. Oczekujemy jednak, że social media odegrają swoją rolę i odpowiedzialnie podejmą walkę z nonsensem" - dodał.

Minister dwukrotnie użył w swojej wypowiedzi wyrażenia "agresja", wskazując, że wdrożenia właśnie takiej polityki oczekuje od właścicieli mediów społecznościowych. 

Wielka Brytania jest jednym z krajów, które wprowadziły wiele inwazyjnych regulacji wobec social mediów, zmuszając firmy m.in. do ścisłej współpracy z policją czy informowania o tym, z jakiego kraju pojawiają się fake newsy.

Obecnie większość teorii spiskowych pojawia się na mniejszych platformach takich jak Nextdoor, Pitnerest czy Change.org. Coraz częściej zdarza się jednak, że kraje takie jak Rosja czy Chiny wydają krocie, aby promować nieprawdziwe poglądy na większych platformach takich jak Twitter, TikTok czy Facebook.

Czytaj więcej:

Izba Gmin: Huawei bez dodatkowych ograniczeń w brytyjskiej sieci 5G

Brytyjski minister: Łączenie 5G z koronawirusem to "niebezpieczny nonsens"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement