Menu

Commonwealth Games open to athletes taking a knee

Commonwealth Games open to athletes taking a knee
Piłkarze już grają w koszulkach z hasłem "Black lives matter". Na zdj. duński obrońca AC Milan Simon Kjaer. (Fot. Getty Images)
The Commonwealth Games has joined a growing list of sports bodies allowing athletes to protest against racism without fear of repercussions. Organizations such as FIFA and the NFL reacted similarly following the death of George Floyd, a black man who pleaded for air as a white police officer pressed a knee on his neck in Minneapolis.
Advertisement
News available in Polish

Temat niesprawiedliwości na tle rasowym wrócił ze wzmożoną siłą pod koniec maja w związku z brutalnym zabójstwem George'a Floyda w Minneapolis przez policjanta. Wybuchły wówczas liczne protesty, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, a głos zabrało też wielu sportowców.

"Ludzie pytają: Czy nie otwierasz puszki Pandory? Nie, my szanujemy prawa ludzi do wyrażania swoich opinii" - wyjaśnił szef Commonwealth Games David Grevemberg. Jak zapewnił, podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2022 r. zawodnicy będą mogli uklęknąć w geście poparcia dla idei równości rasowej. W zawodach wystąpią ekipy z 70 państw i terytoriów, w tym wielu z Afryki.

W środę Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że rozważa pozwolenie sportowcom na antyrasistowskie gesty podczas przyszłorocznych igrzysk w Tokio. Jeszcze niedawno MKOl wyrażał zdecydowany sprzeciw przeciwko manifestowaniu poglądów w postaci uklęknięcia czy uniesienia pięści na podium. Jednak teraz przewodniczący Thomas Bach oświadczył, że komisja zawodnicza opracuje sposoby wyrażania opinii, które będą zgodne z duchem olimpizmu.

Wczoraj liga futbolu amerykańskiego NFL oświadczyła, że w ciągu 10 lat na walkę z niesprawiedliwością społeczną przekaże 250 mln dolarów. Celem jest "likwidacja systemowego rasizmu i wspieranie walki z trwającą i historyczną niesprawiedliwością, która dotyka Afroamerykanów".

To właśnie zawodnik NFL Colin Kaepernick stał się w ostatnich latach symbolem protestów przeciwko rasizmowi. W 2016 roku ówczesny rozgrywający San Francisco 49ers zademonstrował przeciw brutalności policji wobec osób ciemnoskórych, klęcząc podczas amerykańskiego hymnu. Wówczas jego zachowanie zostało uznane za kontrowersyjne, a on sam po sezonie nie mógł znaleźć pracodawcy. Po śmierci Floyda nastroje społeczne zdecydowanie się zmieniły.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) także zakazywała zawodnikom pozasportowych manifestacji. Jednak teraz wezwała organizatorów rozgrywek na całym świecie do kierowania się w tej sprawie "zdrowym rozsądkiem" i nie karaniem graczy za okazywanie solidarności z ruchem antyrasistowskim. Piłkarze angielskiej ekstraklasy podczas pierwszej kolejki po wznowieniu sezonu wystąpią w koszulkach z napisem "Black Lives Matter" zamiast nazwisk.

Czytaj więcej:

Premier League: "Black Lives Matter" zamiast nazwisk na koszulkach piłkarzy

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement