Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Coffee prices jump as food inflation hits new high

Coffee prices jump as food inflation hits new high
Ceny żywności w sklepach są najwyższe w historii. (Fot. Getty Images)
Food prices rose at a record rate in the year to November, with meat, eggs, dairy and coffee climbing particularly sharply, new data shows.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wojna na Ukrainie i Covid znacząco wpłynęły na ceny żywności, energii i paliw w ciągu ostatniego roku, dotykając zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstwa.

Szefowa BRC - Helen Dickinson - przekazała, że "okres zimowy zapowiada się bardzo ponuro, a presja cenowa wciąż jest bardzo silna".

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii coraz ostrożniej planują wydatki - w tym na podstawowe produkty spożywcze. (Fot. Getty Images)

Indeks BRC wykazał, że inflacja w listopadzie wzrosła o 12,4 proc. (rok do roku), w porównaniu do 11,6 proc. w październiku. Wskazano, że winę za to ponoszą w dużej mierze ceny żywności. Świeże produkty podrożały aż o 14,3 proc. (13,3 proc. w październiku).

"Ceny żywności nadal rosną, zwłaszcza mięsa, jaj i nabiału, które zostały dotknięte gwałtownym wzrostem kosztów energii oraz rosnącymi kosztami paszy dla zwierząt i transportu" - wyjaśniono.

"Znacznie podrożała także kawa. Rosnące koszty producentów ostatecznie zostały przerzucone na konsumentów" - dodała Helen Dickinson.

Ekspertka zauważyła także, że na Wyspach wzrosły ceny świątecznych prezentów, a także sprzętu sportowego i rekreacyjnego.

Tegoroczne święta w UK mogą być skromniejsze niż zazwyczaj. (Fot. Getty Images)

"Te święta będą mniej radosne, ponieważ gospodarstwa domowe będą ograniczać wydatki sezonowe, aby priorytetowo traktować to, co najważniejsze" - wyjaśniła.

Mike Watkins z firmy statystycznej NielsenIQ ocenił z kolei, że przy wciąż rosnących cenach "kupujący będą zarządzać swoimi świątecznymi budżetami uważniej niż kiedykolwiek wcześniej".

Czytaj więcej:

Płace w UK rosną najszybciej od 2000 r., ale i tak wolniej niż inflacja

Sprzedaż detaliczna w UK znów spada. Brytyjczycy ograniczają wydatki

Raport: Samotni rodzice w UK "pomijają posiłki z powodu inflacji"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement