Menu

Earthquake of magnitude 6.4 strikes near Zagreb, Croatia

Earthquake of magnitude 6.4 strikes near Zagreb, Croatia
Fotografie publikowane w mediach społecznościowych pokazują znaczne zniszczenia spowodowane wstrząsami (na zdjęciu 15-tysięczna Petrinja w środkowej Chorwacji). (Fot. Twitter/@mtj_89)
An earthquake of magnitude 6.4 struck a town in Croatia on Tuesday and video footage showed people being rescued from rubble. The GFZ German Research Centre for Geosciences said the quake hit at a depth of 10 kilometers (six miles).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Publikowane w mediach społecznościowych materiały wideo z Zagrzebia i okolicznych miejscowości pokazują widoczne zniszczenia, w tym zawalone dachy budynków. Chorwacka telewizja N1 pokazała m.in. zdjęcia ratowników wyciągających spod gruzów mężczyznę i dziecko; oboje przeżyli.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS, wstrząs wystąpił w odległości 2 km od miejscowości Petrinja, 50 km na południe od Zagrzebia.

Niemal w tym samym miejscu doszło do trzęsienia ziemi także wczoraj; miało ono magnitudę 5,3 i spowodowało zniszczenia budynków w Petrinji i Sisaku, ale nikt nie odniósł obrażeń.

Zgodnie z danymi  USGS, wstrząsy były odczuwalne na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.

O chwianiu się budynków donoszą m.in. mieszkańcy Budapesztu i Wiednia. W związku z wydarzeniem profilaktycznie wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku na południowym wschodzie Słowenii.

Dzisiejszy wstrząs jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych w historii kraju. W 1880 r. Zagrzeb nawiedziło trzęsienie o podobnej magnitudzie, nazwane "wielkim wstrząsem". 

Magnituda to parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Charlesa Richtera wraz z opracowaniem przez niego "skali magnitud", nazwanej później skalą Richtera. 

Obecnie trzęsienia ziemi najczęściej mierzy się za pomocą chwilowych magnitud. Magnituda obliczana jest na podstawie wartości momentu sejsmicznego. Wzrost magnitudy o jeden punkt oznacza trzydziestodwukrotny wzrost energii trzęsienia ziemi.

Magnituda w przedziale 6,0-6,9 w skali Richtera oznacza silne trzęsienie ziemi. Średnia liczba takich trzęsień ciągu roku to 120 do 134. Powodują one zazwyczaj znaczne zniszczenia.

Czytaj więcej:

Włochy: Ponad 16 tys. wstrząsów sejsmicznych w 2019 r.

Trzecie trzęsienie ziemi w miesiącu w pobliżu Luton

Silne trzęsienie ziemi na Sycylii. "Ludzie ze strachu nocowali w samochodach"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement