Menu

Children younger than 12 should be exempt from ‘rule of six’

Children younger than 12 should be exempt from ‘rule of six’
Brytyjska komisarz wezwała rząd do umożliwienia maluchom przebywania w różnych domach, aby mogły się bawić z innymi rówieśnikami. (Fot. Getty Images)
Children younger than 12 in England should be exempt from the ‘rule of six’ law on social gatherings, a new report has warned.
Advertisement
News available in Polish

"Zasada sześciu" dotyczy zarówno zgromadzeń w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu, ale w Walii i Szkocji środek ten nie ma zastosowania do dzieci w wieku poniżej 12. roku życia.

W raporcie, przygotowanym przez komisarz ds. dzieci (Children’s Commissioner), wezwano rząd nie tylko do zniesienia tego obowiązku w przypadku najmłodszych mieszkańców Anglii, ale także do umożliwienia maluchom przebywania w różnych domach, aby mogły się bawić z innymi rówieśnikami.

Raport wykazał, że pierwsze pół roku blokady "pogłębiło istniejące nierówności" 2,2 miliona angielskich dzieci, które żyją w dysfunkcyjnych rodzinach.

W Walii i Szkocji "zasada sześciu" nie ma zastosowania do dzieci w wieku poniżej 12. roku życia. (Fot. Getty Images)

Obejmuje to prawie 800 tys. dzieci będących świadkami lub ofiarami przemocy domowej, a także 1,6 miliona nieletnich mieszkających z rodzicami, którzy cierpią na poważne choroby psychiczne. "Co więcej, liczby te prawdopodobnie wzrosły podczas blokady" - oceniono w raporcie.

"Wiele decyzji podjętych podczas pierwszego lockdownu - w tym ponowne otwarcie pubów i restauracji, które poprzedziło wznowienie zajęć szkolnych - nie stawia dzieci na pierwszym miejscu" - zauważa brytyjska komisarz ds. dzieci, Anne Longfield.

"Dzieci są narażone na mniejsze ryzyko zdrowotne związane z Covid-19, a mimo to poniosły nieproporcjonalne straty z powodu restrykcji wprowadzonych w celu powstrzymania wirusa" - dodaje.

Longfield ostrzega przy tym, że "jeśli rząd nie podejmie działań teraz, Covid-19 może stać się kryzysem międzypokoleniowym".

Czytaj więcej:

W UK rosną obawy o dzieci urodzone w czasach epidemii

W UK dzieci stanowią tylko 1 proc. ciężkich przypadków Covid-19

Badania: Uczęszczanie do szkoły w Anglii nie bardziej ryzykowne niż pozostawanie w domu

Johnson ogłosił dodatkowe restrykcje. Mogą obowiązywać przez 6 miesięcy

Anglia może zakazać odwiedzin w domach, jeśli nie zadziała "zasada sześciu"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement