Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Changes in the UK government. A Department for Energy Security and Net Zero has been created

Changes in the UK government. A Department for Energy Security and Net Zero has been created
Premier Rishi Sunak dokonał rekonstrukcji swojego rządu. (Fot. ISABEL INFANTES/AFP via Getty Images)
British Prime Minister Rishi Sunak today made the first reconstruction of his government - just on its 105th day. The most significant change is the splitting off of Business, Energy and Industrial Strategy Department into a separate Department for Energy Security and Net Zero.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowym ministerstwem, które odpowiedzialne będzie też za plan osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, pokieruje dotychczasowy minister biznesu i energii Grant Shapps.

Pozostałą część resortu połączono z ministerstwem handlu międzynarodowego, a na czele stanie nowego ministerstwa biznesu i handlu stanie Kemi Badenoch.

Stworzone zostało nowe ministerstwo nauki, innowacji i technologii, które przejęło część kompetencji dotychczasowego resortu cyfryzacji, kultury, mediów i sportu, zaś ten stał się ministerstwem kultury, mediów i sportu. Obydwoma resortami pokierują kobiety - odpowiednio Michelle Donelan i Lucy Frazer.

Sunak ogłosił też, że przewodniczącym Partii Konserwatywnej, w miejsce zwolnionego w poprzedni weekend za złamanie kodeksu ministerialnego Nadhima Zahawiego, będzie Greg Hands, który do tej pory był wiceministrem handlu międzynarodowego.

W brytyjskim systemie przewodniczący zajmuje się zarządzaniem administracyjno-organizacyjnym, a na czele partii stoi lider i to on wyznacza polityczny kierunek.

Jak zwracają uwagę brytyjskie media, rekonstrukcja nie dotknęła wicepremiera i ministra sprawiedliwości Dominica Raaba, choć ze względu na nasilające się doniesienia o zastraszaniu przez niego podwładnych, staje się on coraz większym obciążeniem dla Sunaka i brak reakcji jest już wytykany premierowi.

Czytaj więcej:

100 dni premiera Sunaka. Więcej wątpliwości niż sukcesów

Liz Truss: Nigdy nie dano mi realnej szansy na wprowadzenie obniżek podatków

Zmiany w systemie brytyjskich kolei. Bilety na podróż w dwie strony mają zostać zlikwidowane

Liz Truss: Nie zamierzam zabiegać o powrót na stanowisko premiera

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 31.03.2023
  GBP 5.3107 złEUR 4.6755 złUSD 4.2934 złCHF 4.6856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement