Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Canada: SARS-CoV-2 detected in wildlife

Canada: SARS-CoV-2 detected in wildlife
Naturalnym rejonem występowania jelenia wirginijskiego jest Ameryka Północna i Środkowa oraz północna część Ameryki Południowej. (Fot. EVA HAMBACH/AFP via Getty Images)
The first case of wildlife infected with the virus that causes Covid-19 in humans has been detected in Canada. The infected animals are white-tailed deer and no signs of disease have been seen in them so far.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Trzy jelenie wirginijskie zakażone koronawirusem zidentyfikowano w prowincji Quebec w regionie Estrie i pod koniec listopada po serii analiz potwierdzono, że istotnie zostały zarażone SARS-CoV-2, ale nie widać u nich żadnych objawów choroby. W środę o zarażonych jeleniach poinformowano Światową Organizację Zdrowia.

"Dotychczas nie jest znany przypadek przeniesienia się wirusa SARS-CoV-2 z jelenia na człowieka" - podkreślono w komunikacie kanadyjskiego ministerstwa środowiska i zmian klimatu. "Covid-19 pozostaje przede wszystkim chorobą dotykającą ludzi, a typowe zarażenia dotyczą przenoszenia się z człowieka na człowieka" - napisano.

Od początku pandemii różne instytucje federalne w Kanadzie, rządy prowincji i placówki naukowe analizowały, czy koronawirus wywołujący Covid-19 może zarażać dzikie zwierzęta. Tym bardziej że znane są przypadki wystąpienia koronawirusa u zwierząt, takich jak koty, psy czy norki i niedawno pojawiły się informacje o jeleniach zarażonych koronawirusem w USA. Nie wiadomo, jakie byłyby konsekwencje przeniesienia się koronawirusa np. na drapieżniki polujące na jelenie.

Kilka tygodni temu rząd Kolumbii Brytyjskiej ogłosił plan likwidacji ferm norek do 2025 roku ze względu właśnie na zagrożenia związane z Covid-19.

Quebec jest pierwszą prowincją Kanady, w której zebrano próbki pochodzące od zwierząt i przeprowadzono już ich analizę pod kątem SARS-CoV-2. Jak mówiła publicznemu nadawcy CBC specjalistka ds. dzikich zwierząt w ministerstwie środowiska Catherine Soos, resort czeka na wyniki badania kolejnych prawie trzech tysięcy próbek z innych regionów Kanady.

Myśliwym w Kanadzie zaleca się m.in. zakrywanie twarzy maseczką podczas oprawiania upolowanych zwierząt, szczególnie gdy mogą być narażeni na kontakt z tkankami pochodzącymi z płuc. Z drugiej strony wśród zaleceń jest też niewychodzenie na polowania, jeśli ktoś bliski ma objawy Covid-19, a także – niepożyczanie broni i jej dokładne dezynfekowanie, jeśli już do tego dojdzie.

Czytaj więcej:

Amerykański wywiad wciąż bada pochodzenie Covid-19

W UK po raz pierwszy wykryto koronawirusa u psa

Koronawirus "wyciekł" z laboratorium w Wuhan? Tak twierdzi ponad 70 proc. Amerykanów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement