CBOS: More than half of Poles believe that the mask is harmful to health

W badaniu CBOS zwrócił się do ankietowanych z pytaniem, jaki - według ich obserwacji - odsetek osób osłania nos i usta na zatłoczonej ulicy i w sklepie. Posiadanie maseczki to zdaniem lekarzy jeden z czterech najważniejszych elementów, które spowalniają rozprzestrzenianie się koronawirusa pomiędzy ludźmi.
Z odpowiedzi wynika, że respondenci średnio oszacowali odsetek osób nienoszących maseczek na zatłoczonej ulicy na 51 proc., a w sklepie na 24,16 proc.
W badaniu sprawdzono też stan wiedzy ankietowanych na temat skuteczności noszenia maseczek. Respondenci z wykształceniem podstawowym relatywnie częściej są przekonani, że maseczki chronią przede wszystkim osoby je noszące, natomiast Polacy z wyższym wykształceniem wiedzą, że chronią one przede wszystkim otoczenie. CBOS podkreślił, że różnice w poziomie wiedzy nie są jednak duże.
Jeśli chodzi o wiek, to osoby starsze - powyżej 45 lat - najczęściej są przekonane, że nosząc maseczkę, chronią siebie i otoczenie. Seniorzy powyżej 65 lat relatywnie najczęściej wierzą, że maseczka chroni przed zarażeniem przede wszystkim ich samych. O tym, że maseczka chroni głównie otoczenie najczęściej wiedzą głównie osoby młode - od 18 do 24 lat.
Wiedza na temat działania maseczek rośnie wraz z poziomem dochodów na osobę w rodzinie, a argumenty przeciwników maseczek najczęściej przekonują najmniej zarabiających.
Respondenci pytani byli też, jak odnoszą się do argumentów ruchów antymaseczkowych w Polsce, że noszenie maseczek jest szkodliwe dla zdrowia, a dłuższe wdychanie powietrza przez maseczkę może prowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych.

Badanie pokazało, że 54 proc. Polaków podziela ten argument, w tym 21 proc. zdecydowanie się z nim zgadza, a 33 proc. raczej się zgadza. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych, w tym 12 proc. zdecydowanie się z tym argumentem nie zgadza, a 24 proc. raczej się nie zgadza. 10 proc. nie ma zdania na ten temat.
Wśród grup społeczno-zawodowych o tym, że noszenie maseczek przez dłuższy czas jest szkodliwe dla zdrowia najczęściej przekonani są pracownicy usług, czyli m.in. handlowcy, a także robotnicy, rolnicy, gospodynie domowe oraz pracownicy administracyjno-biurowi i średni personel techniczny. W szkodliwość maseczek częściej wierzą osoby gorzej sytuowane pod względem materialnym, osiągające dochody do 999 zł na osobę w rodzinie.
"Wiedza Polaków na temat funkcjonowania i sensu używania bariery oddechowej, jaką stanowi maseczka, nie wygląda najlepiej. Niektórzy nie rozumieją, jak ona działa i jaki jest sens jej używania. Inni zapewne nie lubią tego zabezpieczenia na tyle, że nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Są i tacy, którzy nie mają w zwyczaju przejmować się innymi ludźmi. Wydaje się, że bunt wobec epidemicznych ograniczeń wraz z czasem trwania epidemii i związanych z nią obostrzeń będzie zapewne przybierał na sile, chyba że liczba przypadków ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem oraz zgonów z tego powodu będzie się zwiększać" – podsumowuje CBOS.
Czytaj więcej:
CBOS: Koronawirus nie zatrzymał religijnych Polaków
CBOS: 85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie
Polak z Londynu nie chciał założyć maseczki. Interweniowała straż graniczna
CBOS: Polacy sprawdzają lekarzy w internecie