Menu

Brzeczek about UEFA EURO 2020: Poland is in an uncomfortable group and must leave it

Brzeczek about UEFA EURO 2020: Poland is in an uncomfortable group and must leave it
Polscy piłkarze zainaugurują występy na EURO 2020 w poniedziałek, gdy zagrają ze Słowacją na stadionie w Sankt Petersburgu (na zdj.). (Fot. Getty Images)
The teams from Slovakia, Spain and Sweden, with which Polish footballers will meet in the European championships started yesterday, form an inconvenient group for the white and reds - says former national team coach Jerzy Brzęczek. 'The key game will be with Slovakia, and the minimum goal is to leave the group' - he added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Patrząc historycznie z tymi rywalami mieliśmy zawsze duże problemy, ale w tym turnieju wszystko może się zdarzyć. Wiele zależeć będzie od przygotowania, ale i atmosfery. Pierwsze spotkanie ze Słowacją będzie bardzo ważne dla sytuacji w grupie. Chłopakom i sztabowi życzę przede wszystkim... spokoju. Wszyscy mamy nadzieję, że dla naszej reprezentacji i kraju mistrzostwa będą pozytywne i zakończone dobrym wynikiem" – stwierdził Brzęczek, który z drużyną narodową wywalczył awans do ME, ale w styczniu tego roku został zwolniony.

Wskazał, że jego następca Paulo Sousa miał kilkanaście dni na przygotowania do turnieju.

"Każda drużyna potrzebuje czasu na rozwój, na zwiększanie swojego potencjału. Zespół klubowy, a kadra - to wielka różnica. W reprezentacji nie ma czasu na trening, choć tym razem selekcjoner miał kilkanaście dni przed wielką imprezą i to był jedyny okres, kiedy mógł popracować więcej, przede wszystkim nad taktyką" - zaznaczył.

Jego zdaniem bardzo istotnym elementem będzie przygotowanie fizyczne.

"Oczywiście dalekie podróże będą dodatkowym obciążeniem dla zawodników, jednak PZPN jest perfekcyjnie zorganizowany, to światowa czołówka pod tym względem. Znam to z autopsji, jestem spokojny, że piłkarze będą mieć stworzone optymalne warunki do podróży i odpoczynku" – zaznaczył Brzęczek.

Nie chciał oceniać braku Kamila Grosickiego czy innych powołań portugalskiego szkoleniowca.

"Takie kwestie zawsze wywołują dyskusje. Pamiętam, że kiedy ja powołałem Kubę (Błaszczykowskiego) zarzucano mi nepotyzm. Trener bierze za skład odpowiedzialność, musi być przekonany do swoich decyzji, a nie ulegać presji i podejmować je pod publiczkę. Trzeba wiedzieć, czy dany zawodnik będzie potrzebny. Drużyna piłkarska to nie tylko to, co dzieje na boisku, są jeszcze inne uwarunkowania. Nie zawsze najlepsi piłkarze stworzą najlepszy zespół" – skomentował.

Przyznał, że trener, a szczególnie selekcjoner, musi być gotowy na krytykę.

"Jest jednak różnica między krytyką a wyśmiewaniem, oszczerstwami, brakiem kwestii merytorycznych i nierzetelnością. Trener Niemiec Joachim Loew przegrał z Hiszpanią 0:6. Nie wiem, co by ze mną zrobili po takim wyniku. Chyba nie mógłbym wrócić do kraju. U nas często są tylko emocje - albo jesteś wielki, albo cię chcą od razu zakopać" – podkreślił były selekcjoner Polaków.

Jak zaznaczył, dwa i pół roku pracy z kadrą było trudne dla niego i rodziny.

"Ale utwierdzam się w przekonaniu, że zrobiliśmy dobrą pracę, wywiązaliśmy się ze wszystkich zadań, jakie zostały przed nami postawione. Patrząc na to, co osiągnęliśmy, co się działo wokół kadry, bardzo mało rzeczy bym zmienił. To było wielkie przeżycie, doświadczenie, z którego należy wyciągnąć wnioski, by być lepszym trenerem w przyszłości" – podsumował Brzęczek.

Czytaj więcej:

Londyn przygotowuje się na świętowanie EURO 2020

Festiwal UEFA w Rzymie będzie trwać przez całe mistrzostwa

ME 2021: Nie ma już biletów na mecz Hiszpania-Polska

EURO 2020: Włosi dostali skrzydeł po zwycięstwie nad Turcją

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement