Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British media: £2.3bn from Chelsea sale will soon go to Ukraine

British media: £2.3bn from Chelsea sale will soon go to Ukraine
Brytyjski rząd przekaże miliardy funtów ze sprzedaży Chelsea na rzecz Ukrainy. (Fot. Getty Images)
Within weeks, the British government will hand over £2.3 billion raised from the sale of Chelsea London football club by Russian oligarch Roman Abramovich to a foundation working for Ukraine, but it still has to get approval from the European Union, the 'Daily Telegraph' reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Będzie to jedna z największych w historii darowizn dla ofiar wojny. Pieniądze znajdują się od ośmiu miesięcy na specjalnym koncie, a urzędnicy brytyjskiego rządu dopełniają ostatnich formalności.

Według gazety nie mająca jeszcze nazwy fundacja jest bliska otrzymania zgody komisji ds. organizacji charytatywnych, ale brytyjski rząd musi jeszcze otrzymać zgodę UE, gdyż ona również nałożyła sankcje na Abramowicza.

Na mocy umowy zawartej między brytyjskim rządem a Abramowiczem, gdy przejęcie Chelsea przez Amerykanina Todda Boehly'ego zostało sfinalizowane w maju ubiegłego roku, fundacją będzie kierował były szef brytyjskiego oddziału UNICEF Mike Penrose. W ciągu najbliższych dwóch tygodni mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące zarządu i projektów organizacji charytatywnej.

Utworzenie fundacji, która ma otrzymać pieniądze ze sprzedaży klubu, było pomysłem Abramowicza. Oligarcha, który był właścicielem Chelsea od 2003 r., wystawił klub na sprzedaż na początku marca, spodziewając się, że zostaną na niego nałożone sankcje w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Zobowiązania prawne zapewniają, że ani Abramowicz, ani Chelsea nigdy nie będą mogli skorzystać z funduszy przeznaczonych dla fundacji. Porozumienie o utworzeniu fundacji zostało zawarte z brytyjskim rządem wiosną ubiegłego roku.

Czytaj więcej:

Sąd na Jersey zamraża aktywa powiązane z Romanem Abramowiczem

UK nałożyło sankcje na dwóch oligarchów związanych z Abramowiczem

Liga angielska: Proces przejęcia Chelsea zakończony

Media: Tuż przed wojną oligarcha Roman Abramowicz przepisał majątek na dzieci

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement