Menu

Covid-19: Kent virus variant 'on course to sweep Europe'

Covid-19: Kent virus variant 'on course to sweep Europe'
Kolejne mutacje wirusa są wielkim wyzwaniem dla naukowców. (Fot. Getty Images)
The latest data show that variant B.1.1.7 of the coronavirus is rapidly spreading across Europe and is already the dominant strain in UK, Italy and Sweden.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z bazy danych GISAID, we Włoszech brytyjski wariant koronawirusa był w 76,2 proc. próbek, które poddano badaniom genetycznym w ciągu ostatnich czterech tygodni. Jest to jest najwyższy wskaźnik w Europie - poza Wielką Brytanią, gdzie wynosi on 89,3 proc.

Wariant B.1.1.7 jest - według nowej oceny brytyjskich ekspertów - nie tylko o 50-75 proc. bardziej zaraźliwy, ale też prawdopodobnie wiąże się z większym ryzykiem hospitalizacji i śmierci.

Poza Włochami i Wielką Brytanią szczep ten jest wykrywany w ponad połowie badanych pod tym kątem próbek w Szwecji (67,5 proc.), Portugalii (73,3 proc.), Słowacji (71,1 proc.) i Rumunii (75 proc.). W przypadku trzech ostatnich krajów wynik może być jednak mniej reprezentatywny ze względu na małą liczbę prowadzonych tam badań genetycznych. Podobnie jak w przypadku Polski, gdzie w ciągu ostatnich 4 tygodni wykryto 5 przypadków na niespełna 50 przeprowadzonych badań.

W najnowszym raporcie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oceniło, że ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się B.1.1.7 na kontynencie jest "bardzo wysokie", co może przyczynić się do znacznego zwiększenia liczby ofiar pandemii.

ECDC zauważa też, że choć dane nie wskazują, by brytyjski wariant był znacząco bardziej odporny na obecne szczepionki, to w Wielkiej Brytanii wykryto jego nową wersję, która może to zmienić. To potencjalny efekt "zyskania" mutacji E484K - takiej samej, jaką posiada południowoafrykański wariant B.1351, wobec którego szczepionki są mniej skuteczne. Jak dotąd, ten nowy brytyjski szczep wykryto jedynie w pojedynczych przypadkach w Anglii.

Czytaj więcej:

Wariant wirusa z UK "na dobrej drodze", by dominować na świecie

Włochy: Co 5. zakażony ma brytyjski wariant koronawirusa

W Polsce 5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę wirusa

Włochy: Brytyjska odmiana koronawirusa już prawie w całym kraju

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement