Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The British government has no plans to invite the Belarusian opposition to the G7 summit

The British government has no plans to invite the Belarusian opposition to the G7 summit
Swiatłana Cichanouska (na zdj.) nie zostanie zaproszona na szczyt G7 - oświadczył brytyjski rząd, pomimo sugestii francuskiego prezydenta, by to uczynić. (Fot. Getty Images)
The UK does not currently plan to invite other 'national participants' to the June summit of G7 leaders, a government spokeswoman said when asked about the French proposal to invite the Belarusian opposition to this meeting.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Nie ma obecnie planów zapraszania kolejnych uczestników narodowych na szczyt G7. Na szczycie przywódcy G7 będą omawiać bieżące globalne kwestie, w tym lekkomyślne i niebezpieczne zachowanie Białorusi, a Wielka Brytania aktywnie rozważa i koordynuje działania z sojusznikami w sprawie dalszych sankcji wobec osób odpowiedzialnych" - oświadczyła.

Tymczasem wczoraj liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w mediach społecznościowych do "udziału białoruskich sił demokratycznych w szczycie G7", a propozycję tę podchwycił prezydent Francji Emmanuel Macron, który, jak przekazał przedstawiciel Pałacu Elizejskiego, chciałby zaprosić białoruską delegację.

Szczyt grupy G7 - którą oprócz sprawującej w tym roku przewodnictwo Wielkiej Brytanii tworzą Francja, Niemcy, Włochy, USA, Kanada i Japonia - odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii.

Propozycja zaproszenia białoruskiej opozycji jest efektem incydentu, do którego doszło w niedzielę, gdy samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. Działania Białorusi potępiło wiele państw, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".

Czytaj więcej:

Samolot Ryanair "siłą zmuszony do lądowania w Mińsku"

Kontrolerzy z Mińska "grozili zestrzeleniem" samolotu Ryanair

Szef brytyjskiej komisji spraw zagranicznych: Samoloty nie powinny latać nad Białorusią

Irlandzkie władze i szef Ryanaira komentują zmuszenie samolotu do lądowania: "To piractwo lotnicze"

UE nakłada sankcje na Białoruś. "Granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów"

Wielka Brytania zamyka przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement