Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Javid urges celebrities not to spread ‘untruths’ about the Covid jab

Javid urges celebrities not to spread ‘untruths’ about the Covid jab
Sajid Javid zareagował na kontrowersyjny wpis amerykańskiej raperki, przypominając, że zgodnie z wiedzą medyczną, utrata płodności nie może być skutkiem ubocznym szczepionki. (Fot. Getty Images)
Health Secretary Sajid Javid has issued a fresh appeal to people in the public eye not to spread “untruths” about the Covid vaccines. Mr Javid said the vaccine were saving lives and that it was important not to undermine public confidence in the programme.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jego wypowiedzi pojawiły się po tym, jak naczelny lekarz Anglii, profesor Chris Whitty, zakwestionował słowa amerykańskiej raperki Nicki Minaj, która podzieliła się w mediach społecznościowych historią o człowieku, który rzekomo stał się impotentem na skutek zaszczepienia na Covid-19.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej na Downing Street prof. Whitty wyjaśnił, że takie twierdzenia są całkowicie niedorzeczne i zostały "stworzone tylko po to, aby straszyć". Dodał też, że ludzie, którzy umyślnie "rozpowszechniają kłamstwa" na temat szczepionek, powinni się "wstydzić".

Zapytany o wypowiedzi Minaj, minister Javid odpowiedział w programie "BBC Breakfast": "Wiem, kim ona jest, ale nie chcę skupiać się na jakiejś konkretnej osobie. Nie chcę dawać tym ludziom rozgłosu, którego prawdopodobnie pragną, wygłaszając takie komentarze".

Nicki Minaj ostatnio przyznała, że zaraziła się Covid-19, ale nie przyjęła jeszcze szczepionki, bo chce to "zbadać". (Fot. ANGELA WEISS/AFP via Getty Images)

Jednocześnie polityk stwierdził, że każdy, niezależnie od tego, czy jest gwiazdą muzyki pop, piłkarzem czy politykiem, powinien być ostrożny w tym, co mówi i nie rozpowszechniać nieprawdy. Natomiast fakty są takie, że według szacunkowych obliczeń dzięki programowi szczepień w Wielkiej Brytanii jest o około 112 tys. mniej zgonów.

"Chciałbym tylko zaapelować do każdego, kto publicznie wypowiada się na temat szczepień: proszę, nie róbcie tego. Naprawdę wyrządzacie ludziom krzywdę, ponieważ szczepionki ratują życie, a wy robicie coś przeciwnego rozpowszechniając kłamstwa" – zaapelował minister zdrowia.

Według niego, firmy zajmujące się mediami społecznościowymi również powinny robić więcej, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się w internecie dezinformacji na temat szczepionek.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia ostrzega przed "trudnym sezonem grypowym"

Tylko nieco ponad 1 proc. zmarłych na Covid-19 było w pełni zaszczepionych

Boris Johnson: Głównym planem walki z pandemią pozostają szczepienia

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement