Menu

Covid-19: People can start thinking about foreign travel - Shapps

Covid-19: People can start thinking about foreign travel - Shapps
W końcu dobre wieści dotyczący zagranicznych wakacji! Na zdjęciu plaża w hiszpańskiej Walencji. (Fot. Getty Images)
People in England can start thinking about booking foreign holidays again this summer, Transport Secretary Grant Shapps has said. But he said the cost of the Covid tests required needed to be driven down, amid criticism from the travel industry.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Po raz pierwszy ludzie mogą zacząć myśleć o odwiedzaniu bliskich za granicą, a może o letnich wakacjach, ale robimy to bardzo, bardzo ostrożnie, ponieważ nie chcemy widzieć powrotu koronawirusa w tym kraju" - przyznał Shapps w rozmowie ze Sky News.

Minister odniósł się też do kosztów związanych z przeprowadzeniem testów na Covid-19 przed wyjazdem i po powrocie, co nadal będzie wymagane - nawet w przypadku podróży do krajów oznaczonych na zielono, czyli tych, w których sytuacja epidemiczna jest najlepsza.

"Koszty są z pewnością powodem do zmartwień, ale musimy pogodzić się z tym, że nadal mamy do czynienia z globalną pandemią. Ale podejmuję działania, aby obniżyć koszty tych testów i przyglądam się kilku innowacyjnym rzeczom, które możemy zrobić. Np. czy możemy pomóc w dostarczaniu testów antygenowych, które ludzie muszą wykonać przed opuszczeniem kraju, w którym się znajdują, aby powrócić do Wielkiej Brytanii, a także obniżyć koszty testów po powrocie do domu, jeśli chodzi o zieloną kategorię" - podkreślał minister.

Jego resort potwierdził dzisiaj, że kraje zostaną oznaczone kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, w zależności od stopnia zagrożenia epidemicznego. Przyjeżdżający z krajów oznaczonych na zielono będą musieli wykonać test przed podróżą, a także jeden test typu PCR nie później niż w drugim dniu po przyjeździe, ale - o ile nie wykaże on obecności wirusa - nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Przyjazd z kraju oznaczonego na żółto łączy się z obowiązkiem wykonania testu przed podróżą, dwóch testów PCR w drugim i ósmym dniu po przyjeździe oraz 10-dniową kwarantanną w domu, która może zostać skrócona w przypadku jeszcze jednego testu, nie wcześniej niż w piątym dniu. Przyjazd z kraju oznaczonego na czerwono wymaga, oprócz testów, płatnej 10-dniowej kwarantanny w wyznaczonych przez władze hotelach.

Jednak decyzja w sprawie tego, czy wznowienie podróży zagranicznych będzie możliwe od 17 maja, tak jak to wstępnie jest planowane, ogłoszona zostanie dopiero na początku maja. Wtedy też podane zostanie, do której kategorii zostaną przypisane poszczególne państwa. Obecnie podróże zagraniczne są zakazane, z wyjątkiem kilku uzasadnionych przyczyn, takich jak praca, nauka, leczenie czy ważne sprawy rodzinne.

Czytaj więcej:

Irlandia: 5 tys. euro i 6 miesięcy więzienia za unikanie "hotelowej kwarantanny"

Ryanair wprowadzi własne "paszporty szczepień"

Anglia: Przed wyjazdem za granicę trzeba podać powód podróży

W Anglii ruszyły obowiązkowe testy na Covid-19 dla kierowców ciężarówek

Brytyjski rząd: Decyzja w sprawie podróży zagranicznych "na początku maja"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement