Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK CDS says Putin's problems mounting

UK CDS says Putin's problems mounting
Admirał Tony Radakin: "Putin ponosi klęskę, jeśli chodzi o jego wszystkie strategiczne i militarne cele". (Fot. SERGEI GUNEYEV/Sputnik/AFP via Getty Images)
The UK's Chief of Defense Staff (CDS) has claimed that Russia is failing on all its military objectives as war in Ukraine rages on. In an interview with the BBC, Admiral Sir Tony Radakin said that Russia’s problems are 'mounting' as Kremlin head Valdimir Putin is “failing on all of his military strategic objectives”.
News available in Polish

"Putin ponosi klęskę, jeśli chodzi o jego wszystkie strategiczne i militarne cele. Chciał podporządkowania Ukrainy. Do tego nie dojdzie. Chciał przejąć kontrolę nad Kijowem, został pokonany wcześniej. Chciał osłabić NATO. Teraz NATO jest dużo silniejsze, dołączają do nas Finlandia i Szwecja" - wymieniał admirał. W jego opinii, Putin "jest pod presją, jego problemy narastają".

Ocenił, że sukcesy armii Ukrainy w ramach kontrofensywy na północnym wschodzie kraju są bardzo ważne m.in. dla sytuacji na froncie i dla ukraińskiego morale. "Należy jednak być świadomym, że wojna najprawdopodobniej będzie trwała długo" - zaznaczył.

Tymczasem brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało dzisiaj, że "w ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie straciły nad Ukrainą co najmniej cztery samoloty, a od początku inwazji straty rosyjskiego lotnictwa to około 55 maszyn". Dodano, że brak przewagi w powietrzu to jedna z największych słabości wojsk rosyjskich.

"Istnieje realne prawdopodobieństwo, że ten wzrost strat jest częściowo rezultatem podejmowania przez rosyjskie lotnictwo większego ryzyka, by zapewnić siłom na ziemi lepsze wsparcie wobec postępów wojsk ukraińskich" - napisano w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu.

Podkreślono, że świadomość sytuacyjna rosyjskich pilotów jest często słaba, a niektóre samoloty mogły zagubić się na wrogim dla siebie terytorium i znaleźć się w zasięgu ukraińskich systemów obrony, ponieważ linie frontu szybko się przesuwały.

"Ciągły brak przewagi powietrznej sił rosyjskich pozostaje jednym z najważniejszych czynników leżących u podstaw słabości jej projektu operacyjnego na Ukrainie" - ocenił resort.

Czytaj więcej:

CBOS: 75 proc. badanych ma poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

W Rosji coraz silniejsi są przeciwni Putinowi nacjonaliści chcący eskalacji wojny

Reuters: Według Putina, Rosja nie spieszy się z zakończeniem działań militarnych

Prezydent Biden ostrzega Putina przed użyciem broni masowego rażenia

Portugalski analityk wojskowy: Zdjęcia z Iziumu przypominają masakrę w Katyniu

    Rates by NBP, date 07.02.2023
    GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

    Sport