Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: Vaccinating against Covid-19 and influenza simultaneously is safe

Study: Vaccinating against Covid-19 and influenza simultaneously is safe
Coraz więcej krajów informuje o rozpoczęciu programów szczepień na grypę i koronawirusa jednocześnie. (Fot. Getty Images)
Giving the vaccine against Covid-19 by Pfizer or AstraZeneca during the same visit as the injection of the flu vaccine is safe for the patient, reports The Guardian, based on a study by British scientists.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Analizy krwi pokazały, że wykonanie jednego dnia dwóch zastrzyków ze szczepionkami, każdego w inne ramię, wydaje się nie wpływać negatywnie na odpowiedź immunologiczną osiąganą po przyjęciu tych substancji - wynika z wstępnych, niezrecenzowanych wyników badań naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego.

W próbie klinicznej, podczas której obserwowano reakcje na dwie podawane jedna po drugiej szczepionki, wzięło udział 679 osób. Było to pierwsze tego typu badanie na świecie.

Około trzech czwartych biorących udział w teście osób skarżyło się na łagodne i umiarkowane skutki uboczne po przyjęciu zastrzyków. Były to głównie bóle mięśni i głowy oraz zmęczenie. Te efekty uboczne z taką samą częstotliwością zgłaszały zarówno osoby, którym podano dwie szczepionki, jak i te, które otrzymały preparat przeciw Covid-19 i placebo.

97 proc. badanych przyznało, że w przyszłości również chętnie przyjęłoby dwie szczepionki podczas jednej wizyty.

Komitet naukowy doradzający brytyjskim władzom w sprawach szczepień już wcześniej zalecał, by podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 połączyć z zastrzykiem chroniącym przed grypą. Ustalenia naukowców z Bristolu tylko wspierają tę rekomendację - zauważa "The Guardian".

Czytaj więcej:

UK: 35 mln darmowych szczepionek na grypę. "To najwięcej w historii"

Moderna pracuje nad nową szczepionką. Ma chronić przed Covid-19 i grypą jednocześnie

Polscy eksperci apelują o jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement