Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British millennials still bearing scars of 2008 financial crisis, says research

British millennials still bearing scars of 2008 financial crisis, says research
Długookresowa stagnacja płac i rekordowo drogie mieszkania utrudniają millenialsom osiągnięcie standardów życia ich poprzedników. (Fot. Getty Images)
Millennials in the UK are still bearing the “economic scars” of the 2008 financial crisis and are struggling to catch up with the living standards of older groups while their US counterparts have closed the gap, new research shows.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W swoim dorocznym "audycie międzypokoleniowym" ośrodek Resolution Foundation porównał losy millenialsów - tj. osób urodzonych w latach 1981-2000 - z ich poprzednikami, w tym pokoleniem X, urodzonym w latach 1966-1980.

Okazało się, że po kryzysie finansowym z 2008 r. i wynikającej z niego recesji, długotrwały trend, zgodnie z którym młodzi ludzie zarabiali przeciętnie znacznie więcej niż ich rodzice na tym samym etapie życia, został przełamany.

"Milenialsi urodzeni pod koniec lat 80. zarabiali średnio o 8% mniej w wieku 30 lat niż ich poprzednicy z pokolenia X, gdy byli w tym samym wieku" - czytamy w raporcie.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, gdzie kryzys również znacząco wpłynął na możliwości zarobkowe millenialsów, silny wzrost dochodów młodszych pracowników pomógł im nadrobić zaległości.

Amerykańscy millenialsi w wieku 30 lat w 2021 roku zarabiali realnie o 21% więcej niż osoby w tej samej grupie wiekowej w 2007 roku. Jednak w UK dochody tej grupy były wciąż o 1% niższe niż osób w wieku 30-34 lat 15 lat wcześniej.

Objaśniając tę rozbieżność, autorzy raportu wskazali na długoterminową stagnację wynagrodzeń w UK, która była szczególnie niekorzystna dla młodych absolwentów, ze względu na - jak twierdzą - niezdolność brytyjskiej gospodarki do utworzenia wystarczającej liczby stanowisk pracy dla wykwalifikowanych pracowników.

Niebotycznie wysokie ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii oznaczają również, że wielu millenialsów ma trudności z zapewnieniem sobie własnego lokum w tym samym wieku, co ich rodzice lub dziadkowie.

"Na przełomie tysiącleci 67% gospodarstw domowych złożonych z osób w wieku 30-34 lat było właścicielami domów, ale do 2021 r. odsetek ten spadł o 20 punktów procentowych i wynosił 47%" - czytamy w raporcie Resolution Foundation.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych wskaźniki dotyczące posiadania nieruchomości spadły w znacznie mniejszym stopniu - 56% osób w wieku od 30 do 34 lat miało własny dom jeszcze dwie dekady temu, a w 2021 r. odsetek ten wynosił już 50%.

Trudne warunki ekonomiczne, w jakich żyją millenialsi, mogą pomóc wyjaśnić fakt, że najwyraźniej nie idą śladami swoich przodków, którzy z wiekiem przesuwają się na polityczną prawicę. Niedawny sondaż YouGov zasugerował, że zaledwie 12% osób w wieku 25-49 lat zamierza głosować na konserwatystów w następnych wyborach powszechnych.

Czytaj więcej:

Badanie w UK: Praca przestaje być najważniejszym elementem życia dla coraz więcej osób

Raport: Mobilność społeczna mieszkańców UK jest najgorsza od ponad 50 lat

Psycholodzy: "Pokolenie płatków śniegu" nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy

Młode pokolenie porzuca pogoń za karierą i wybiera styl "ślamazary"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement