Menu

Brits warned ‘don’t spend more than 15 minutes in Christmas shops’

Brits warned ‘don’t spend more than 15 minutes in Christmas shops’
"Im szybciej zrobisz zakupy, tym jesteś bezpieczniejszy" - przekonuje ekspertka. (Fot. Getty Images)
Shoppers should not spend more than 15 minutes inside a store to lower the risk of catching coronavirus during the Christmas rush, a Government scientist has warned.
Advertisement
News available in Polish

W środę w Anglii skończy się lockdown, co oznacza, że wszystkie sklepy z artykułami, które nie są "pierwszej potrzeby", będą mogły zostać ponownie otwarte. Nawet Brytyjczycy żyjący na obszarach objętych najsurowszymi restrykcjami poziomu trzeciego będą mogli wyruszyć na świąteczne zakupy - przypomina Metro.co.uk.

Jednak eksperci wyrazili obawy co do potencjalnego wzrostu współczynników transmisji, gdy ludzie zaczną gromadzić się w sklepach, mając zaledwie niecałe cztery tygodnie na kupno prezentów.

Zapytana o to, co należy uznać za "zbyt długie" zakupy, prof. Lucy Yardley z SAGE oceniła w wywiadzie dla Times Radio: "Nie spędzaj więcej niż 15 minut w pobliżu innych osób".

"I naprawdę im szybciej zrobisz zakupy, tym jesteś bezpieczniejszy. Wirusa można złapać w 15 minut,  jeśli zakażona osoba stojąca w pobliżu kaszle na ciebie, a nawet oddycha" - ostrzegła naukowa doradczyni brytyjskiego rządu.

Yardley wezwała również ludzi do rozważenia, czy zapraszanie na święta do domów osób z grup podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem (np. seniorów) jest rozsądnym pomysłem.

"Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: czy nie lepiej byłoby odłożyć takie spotkanie o kilka miesięcy, aż zostaną zaszczepieni?" - podkreśliła, nawiązując tym samym do decyzji brytyjskiego rządu o poluzowaniu restrykcji od 23 do 27 grudnia, kiedy mieszkańcy całej Wielkiej Brytanii będą mogli utworzyć "bańkę" z maksymalnie dwoma innymi gospodarstwami domowymi.

Czytaj więcej:

Rząd UK potwierdza: Będzie 5 dni poluzowania restrykcji na święta

Święta w Polsce: Oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób

Johnson ostrzega: "Nieprzestrzeganie restrykcji grozi nowym lockdownem"

Boże Narodzenie w Europie w czasie pandemii: Ograniczenia spotkań, otwarte sklepy

Włoska pielęgniarka: "Obyście w święta nie musieli zjeść obiadu w szpitalu"

Londyński Shard mieni się w hołdzie dla NHS i kluczowych pracowników

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement