Menu

Britons buying from EU websites hit with £100 customs bills

Britons buying from EU websites hit with £100 customs bills
Brytyjscy konsumenci, którzy zamówili produkty za ponad £135 bezpośrednio przez europejskie witryny internetowe, muszą uiścić cła importowe. (Fot. Getty Images)
British shoppers who bought items from European websites are facing post-Brexit demands of more than £100 in import duties that must be paid before parcel firms will deliver the items.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pomimo zapewnień premiera Borisa Johnsona, że po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie nastąpi handel bezcłowy, konsumenci, którzy kupili towary na stronach internetowych UE, są ścigani za cła importowe, VAT i opłaty administracyjne - co, jak twierdzą, sprawia, że ​​zakupy są nieopłacalne. 

Lisie Walpole z Norfolk musiała zapłacić £121 firmie kurierskiej UPS za zamówienie o wartości £236, które złożyła w norweskim sklepie odzieżowym Onepiece.com. W momencie składania zlecenia firma obiecała bezpłatną dostawę międzynarodową.

Z kolei Helen Kara z Uttoxeter w Staffordshire musiała uiścić dodatkową opłatę w wysokości £93 za pościel o wartości £292 od Urbanara.co.uk z siedzibą w Berlinie. Niespodziewany rachunek składał się z £19,81 cła, £61,32  podatku VAT i £11,50 opłaty za pobranie przez firmę kurierską.

"Nie miałam pojęcia, że ​​nie składam zamówienia w firmie z Wielkiej Brytanii" - przyznała kobieta w rozmowie z "The Guardian". "Dopiero gdy otrzymałam rozliczenie, zdałam sobie sprawę, że siedziba znajduje się w Niemczech. Nie zrobiłabym tego, gdybym wiedziała, że za pościel zapłacę 30 proc. ekstra" - dodała.

Zgodnie z informacjami brytyjskiego rządu, od 1 stycznia 2021 r. firmy zagraniczne sprzedające towary do Wielkiej Brytanii o wartości do £135  muszą naliczyć i pobrać podatek VAT (w większości przypadków 20 proc.) w miejscu sprzedaży, a nie podczas importu. Posunięcie to zostało nazwane "niedorzecznym" przez firmę Dutch Bike Bits z siedzibą w holenderskim Assen, która wstrzymała całą sprzedaż do Wielkiej Brytanii.

Internetowe platformy handlowe, takie jak Amazon, pobierają podatek VAT w imieniu sprzedawcy, a towar z Europy można wysłać tak jak poprzednio. Jednak brytyjscy konsumenci, którzy zamówili produkty za ponad £135 bezpośrednio przez europejskie witryny internetowe, muszą uiścić cła importowe.

Jednym z problemów, z jakimi borykają się konsumenci, jest ustalenie, jakie cła są należne, ponieważ stawka zależy od rodzaju towarów i ich źródła. Więcej informacji o zmianach w opodatkowaniu VAT towarów zagranicznych sprzedawanych klientom od 1 stycznia 2021 r. można znaleźć na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Czytaj więcej:

Zmiany zasad podróżowania i przewozu rzeczy z UK do Europy po 1 stycznia 2021 r.

Brexit: Straż graniczna w Holandii konfiskuje kanapki kierowcom z UK

Rząd UK dementuje plotki o ograniczaniu praw pracowniczych po Brexicie

Brexit to "potężne straty finansowe" dla polskich firm

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement