Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British intelligence on the situation in Russia: High level of losses, still with little progress

British intelligence on the situation in Russia: High level of losses, still with little progress
Na zdj.: koza Mira obwąchuje czapkę rosyjskiego żołnierza na wraku rosyjskiego czołgu, wystawionego symbolicznie na placu św. Michała w Kijowie. (Fot. Getty Images)
Russia has tried to use drones in Ukraine to identify targets, but due to the high level of losses and the domestic production capacity limited by sanctions, it is running out of them, the British Ministry of Defense reported on Saturday.
News available in Polish

"W wojnie rosyjsko-ukraińskiej bezzałogowe statki powietrzne (UAV) odgrywają kluczową rolę dla obu stron, choć poziom ich strat jest wysoki. UAV okazały się podatne zarówno na zestrzelenie, jak i na zakłócenia elektroniczne. Rosja próbowała wdrożyć dopracowaną w Syrii koncepcję uderzenia rozpoznawczego, wykorzystania rozpoznawczych UAV do identyfikacji celów, które mają być zaatakowane przez odrzutowce bojowe lub artylerię. Rosja prawdopodobnie doświadcza niedoboru odpowiednich do tego zadania rozpoznawczych UAV, co jest spotęgowane ograniczeniami w krajowych zdolnościach produkcyjnych, wynikającymi z sankcji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Rosyjskie samoloty załogowe przeważnie nadal unikają lotów nad terytorium Ukrainy, prawdopodobnie ze względu na zagrożenie ze strony nienaruszonych ukraińskich systemów rakietowych obrony przeciwlotniczej. Jeśli Rosja będzie nadal tracić UAV w obecnym tempie, zdolności wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze rosyjskich sił zbrojnych ulegną dalszej degradacji, co negatywnie wpłynie na skuteczność operacyjną" - dodano. 

Ponadto Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów, ale 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Jedyna będąca w gotowości bojowej rosyjska kompania wozów BMP-T Terminator do wsparcia czołgów została prawdopodobnie wysłana na oś Siewierodoniecka w ramach ofensywy w Donbasie. Ich obecność sugeruje, że w atak zaangażowane jest Centralne Zgrupowanie Wojsk (CGW), które jest jedyną formacją dysponującą tym pojazdem. CGW poniosło wcześniej ciężkie straty, nie zdoławszy przebić się do wschodniego Kijowa w pierwszej fazie inwazji" - napisano w dzisiejszej aktualizacji wywiadowczej. 

"Rosja opracowała Terminatora po stwierdzeniu potrzeby zapewnienia specjalnej ochrony głównym czołgom bojowym, których używała podczas wojny afgańskiej i czeczeńskiej. Obszar Siewierodoniecka pozostaje jednym z bezpośrednich priorytetów taktycznych Rosji. Jest jednak mało prawdopodobne, by przy rozmieszczeniu maksymalnie dziesięciu Terminatorów miały one znaczący wpływ na przebieg kampanii" - podsumowano.

Czytaj więcej:

Brytyjskie MSZ: Blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

Szef Microsoft: Inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowa

Sky News: Rosyjska Duma Państwowa rozważy zniesienie limitów wieku dla zawodowych żołnierzy

    Rates by NBP, date 28.06.2022
    GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł

    Sport