Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British Ministry of Foreign Affairs: Russia wants to install a pro-Russian government in Kiev

British Ministry of Foreign Affairs: Russia wants to install a pro-Russian government in Kiev
Brytyjczycy ujawnili wczoraj nowe plany, które rzekomo ma przygotowywać Moskwa. (Fot. Getty Images)
The British Foreign Office said yesterday evening that it has information indicating that the Russian government wants to install a pro-Russian leader in Kiev, which proves the possibility of an invasion and occupation of Ukraine.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według informacji MSZ, jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów, a rosyjskie służby wywiadowcze mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami.

Tymi politykami mają być m.in. Serhij Arbuzow, pierwszy wicepremier Ukrainy w latach 2012-2014 i p.o. premiera w 2014 r., Andrij Klujew, pierwszy wicepremier w latach 2010-2012 i szef sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymir Siwkowicz, były zastępca szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) i Mykoła Azarow, premier Ukrainy w latach 2010-2014. Niektórzy z nich mają kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu zaangażowanymi obecnie w planowanie ataku na Ukrainę - przekazało brytyjskie MSZ.

"Ujawnione dziś informacje rzucają światło na zakres rosyjskiej działalności, mającej na celu obalenie władz Ukrainy i są wglądem w myślenie Kremla. Rosja musi deeskalować, zakończyć swoje kampanie agresji i dezinformacji oraz podążać ścieżką dyplomacji. Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach" - oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Jak przypomniano w komunikacie MSZ, stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie Ukrainy jest jasne - jednoznacznie popiera ona suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, wraz z Krymem.

"Rosja stanie w obliczu poważnych sankcji gospodarczych, jeśli spróbuje zainstalować na Ukrainie marionetkowy, prorosyjski rząd" - przekazał z kolei zastępca brytyjskiego premiera Dominic Raab.

Zapewnił, że "Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Ukrainą, ale jest niezwykle mało prawdopodobne, by wysłała żołnierzy na granicę ukraińsko-rosyjską".

Czytaj więcej:

Brytyjski minister obrony ostrzega: "Ambicje Putina nie skończą się na Ukrainie"

"New York Post": USA rozważają ewakuację z Ukrainy rodzin dyplomatów

"Bild": Niemcy przygotowują plany ewakuacyjne na Ukrainie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement