British media: The person who stole items from the British Museum is its curator
W środę londyńskie British Museum, należące do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, oświadczyło, że jeden z jego pracowników został zwolniony, gdy okazało się, że pewna liczba przedmiotów z muzealnej kolekcji zaginęła, została skradziona lub uszkodzona.
Jak wyjaśniono, zaginione przedmioty obejmują "złotą biżuterię oraz klejnoty z kamieni półszlachetnych i szkła, datowane od XV wieku p.n.e. do XIX wieku naszej ery", a większość z nich, to "małe przedmioty przechowywane w magazynie, należącym do jednej z kolekcji muzeum".
British Museum employee sacked over missing items was senior curator https://t.co/Kd01iAPwVA
— The Guardian (@guardian) August 17, 2023
Dodano, że były one wykorzystywane głównie do prac akademickich i badawczych, a żaden z nich nie był ostatnio prezentowany publicznie. Muzeum przekazało też, że podejmie kroki prawne przeciw zwolnionemu pracownikowi, a wydział londyńskiej policji metropolitalnej ds. przestępstw gospodarczych i kryminalnych prowadzi dochodzenie.
"Daily Telegraph" i "Times" podały wczoraj, że chodzi o 56-letniego Higgsa, który z pracy zwolniony został już wcześniej w tym roku. Pracował on w British Museum jako starszy kurator od 1993 r., był czołowym ekspertem muzeum od starożytnej Grecji, przygotowywał wystawy na ten temat i był autorem towarzyszących im katalogów.
Impressive sleuthing from the Telegraph here, to find one of the British Museum's items listed on eBay. https://t.co/3jJZJLqsoJ
— Dr. Bendor Grosvenor ðºð¦ (@arthistorynews) August 17, 2023
Przedmioty miał wynosić od co najmniej 2016 r., bo wtedy po raz pierwszy zaczęły się one pojawiać na platformie aukcyjnej eBay, natomiast w 2020 r., gdy wystawił tam na sprzedaż biżuterię z czasów rzymskich, jeden z ekspertów z rynku sztuki ostrzegł British Museum, że prawdopodobnie pochodzi ona ze zbiorów tej placówki.
British Museum odmówiło podania liczby i wartości zaginionych przedmiotów, ale zdementowało doniesienia, jakoby były one warte 80 mln funtów. Według "Timesa", nie były one ubezpieczone.
Czytaj więcej:
Media: Indie zażądają od Brytyjczyków zwrotu wywiezionych w czasach kolonialnych artefaktów
Londyn: Ponownie otwarto słynne muzeum anatomii
Pracownik British Museum zwolniony w związku z zaginięciem eksponatów