Menu

Britain does not want coronavirus vaccines from the EU

Britain does not want coronavirus vaccines from the EU
Brytyjczycy prowadzą negocjacje z producentami na własną rękę. Część szczepionek ma być produkowana również w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
The United Kingdom will not join the EU joint procurement program for the coronavirus vaccine, said EU Ambassador Sir Tim Barrow. British Health Minister Matt Hancock pointed out, among others, that 'Great Britain is already conducting more advanced talks with producers.'
Advertisement
News available in Polish

W liście do Komisji Europejskiej wskazałon, że Wielka Brytania zrezygnowała z takiej możliwości, bo jak sama KE wyjaśniła, Londyn nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek. Nie mógłby również "prowadzić równoległych negocjacji z potencjalnymi dostawcami szczepionek", co oznaczałoby, że musiałby przerwać własne rozmowy z tymi dostawcami, z którymi UE też negocjuje.

Unijny program ma na celu zabezpieczenie dostaw potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi w ramach wspólnych negocjacji prowadzonych przez KE w imieniu wszystkich państw członkowskich. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby szczepionek w uzgodnionych ramach czasowych i po ustalonej cenie KE sfinansuje część kosztów wstępnych poniesionych przez producenta szczepionek.

Barrow zastrzegł dodał, że nadal może istnieć współpraca między Wielką Brytania a UE w w takich dziedzinach, jak wymiana informacji na temat potencjalnych szczepionek oraz prowadzonych testów szczepionek, a także w zakresie inwestycji w ich produkcję oraz tworzenia zapasów.

Matt Hancock potwierdził, że nie ma mowy o współpracy z UE w sprawie zakupów szczepionki. (Fot. Getty Images)

Odnosząc się do tej sprawy brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oznajmił, że przystąpienie do unijnego programu oznaczałoby rezygnację z własnych, bardziej zaawansowanych negocjacji. Podkreślił, że jednym z warunków unijnego programu było to, że Wielka Brytania musiałaby przerwać "własne negocjacje i prowadzić je tylko za pośrednictwem Komisji Europejskiej, a my nie jesteśmy na to przygotowani". "Myślimy, że w ten sposób pójdziemy szybciej" - oświadczył.

Wielka Brytania zawarła już umowę o dostawie 100 milionów dawek testowanej obecnie szczepionki, która została opracowana przez Uniwersytet w Oksfordzie i będzie wytwarzana przez brytyjskiego producenta leków AstraZeneca. Według mediów, prowadzi również rozmowy z innymi firmami farmaceutycznymi GSK i Sanofi.

Czytaj więcej:

Pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19 w październiku

Komisja Europejska będzie walczyć o szczepionki dla Europejczyków

Londyn: Pierwszy ochotnik otrzymał szczepionkę na koronawirusa

Tylko co trzeci Polak chce się zaszczepić na koronawirusa

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news