Menu

Boris Johnson sets out plans for first 100 days if he wins election

Boris Johnson sets out plans for first 100 days if he wins election
Johnson: "Absolutnie obiecuję, że jeśli uzyskamy większość, możemy wyjść z UE 31 stycznia". (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has set out his plans to leave the EU and pass a tax-cutting post-Brexit budget within 100 days of taking office if he wins the election.
Advertisement
News available in Polish

"Absolutnie obiecuję, że jeśli uzyskamy większość, jeśli uzyskamy zaledwie dziewięć miejsc więcej, możemy wyjść 31 stycznia" - przekonywał Johnson w rozmowie ze stacją ITV. Zapowiedział, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem zamierza przedłożyć posłom do zatwierdzenia uzgodnioną z UE umowę w sprawie warunków wyjścia.

Przed końcem lutego rząd zamierza przedstawić budżet na nowy rok finansowy, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się w kwietniu. Uwzględniać ma on zapowiedziane już podniesienie kwoty wolnej od składek na ubezpieczenie społeczne do 9 500 funtów, co pozwoli płacącym składki na zaoszczędzenie 85 funtów rocznie, a także zamrożenie podatków na paliwo.

Johnson obiecał także zmianę przepisów pozwalających na automatyczne wypuszczanie z więzienia osób skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy i przestępstwa seksualne po odbyciu połowy wyroku oraz zwiększenie kwoty płaconej przez imigrantów za korzystanie z publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS.

Johnson obiecał zmianę przepisów pozwalających na automatyczne wypuszczanie z więzienia osób skazanych za poważne przestępstwa. (Fot. Getty Images)

W ciągu pierwszych 100 dni Johnson zamierza ponadto rozpocząć prace legislacyjne nad nowym, wzorowanym na australijskim, systemie imigracyjnym, nad ustawą o finansowaniu NHS, która pozwoli na przekazanie dodatkowych 33,9 mld funtów rocznie do 2023 r. oraz nad podniesieniem minimalnych kwot otrzymywanych przez szkoły do 4 tys. funtów na każde dziecko w szkole podstawowej i 5 tys. w gimnazjum.

Johnson planuje też rozpoczęcie ponadpartyjnych rozmów w sprawie znalezienia trwałego rozwiązania problemu niedofinansowania opieki społecznej. Zamierza również rozpocząć największy od czasu zakończenia zimnej wojny przegląd brytyjskiej polityki obronnej i bezpieczeństwa.

"To są najważniejsze wybory w tym pokoleniu - ważne, ponieważ określą, czy jako kraj pójdziemy naprzód, czy też pozostaniemy w miejscu, tkwiąc w martwym punkcie, powtarzając te same argumenty z ostatnich trzech lat z jeszcze bardziej szkodliwą niepewnością" - przekonywał brytyjski premier.

Według sondaży, jego Partia Konserwatywna, która sprawuje władzę od 2010 r., ma średnio ok. 10 punktów procentowych przewagi nad Partią Pracy.

Dokładne plany legislacyjne rządu zostaną przedstawione w mowie tronowej królowej, która - w przypadku zwycięstwa konserwatystów - zaplanowana jest na 19 grudnia.

Czytaj więcej:

Johnson: Wprowadzimy surowsze kary za poważne przestępstwa

Boris Johnson obiecuje £4,2 mld na transport w Anglii

Ataki terrorystyczne w UK "to wina cięć w policji"

Wyciekł dokument o Brexicie: UE ostrzega Johnsona, że "zegar tyka"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement