Menu

Boris Johnson hopes to publish criteria for easing lockdown next month

Boris Johnson hopes to publish criteria for easing lockdown next month
Miliony mieszkańców Anglii chciałyby wiedzieć: "Co dalej?". (Fot. Getty Images)
The PM hopes to publish details next month of the criteria he will use to start easing the lockdown in England, a senior government source has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kryteria te obejmują: liczbę zgonów i hospitalizacji, postęp w programie szczepień, ewentualne pojawienie się nowych wariantów wirusa oraz wpływ znoszenia restrykcji na epidemię. Złagodzenie ograniczeń będzie również zależało od pojawiających się danych na temat skuteczności szczepionki w powstrzymywaniu przenoszenia Covid-19.

Źródło brytyjskiego rządu przekazało w rozmowie z BBC, że dokument prawdopodobnie będzie "dość obszerny" i zostaną w nim zawarte plany luzowania restrykcji dla poszczególnych sektorów gospodarki.

W międzyczasie minister ds. społeczności Robert Jenrick przyznał, że rząd ma nadzieję, iż "w nadchodzących dniach i tygodniach będzie gotowa mapa drogowa wyjścia z obecnego lockdownu". 

Na premiera naciskają nawet niektórzy posłowie z jego Partii Konserwatywnej, oczekując jasnego określenia, kiedy ograniczenia związane z pandemią Covid-19 zostaną zniesione. Wśród nich jest konserwatywny poseł Mark Harper, który przewodniczy grupie Coronavirus Recovery Group of Tory MP.  "Kiedy cztery największe grupy ryzyka zostaną zaszczepione do 8 marca, to zakładam, że nasz rząd dotrzyma słowa i zacznie wtedy łagodzić obostrzenia" - stwierdził Harper w minionym tygodniu.

Tymczasem wczoraj Wielka Brytania stała się pierwszym krajem w Europie, w którym liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tys., a podany wczorajszego dnia dobowy bilans zgonów - 1 631 - jest drugim najwyższym od początku epidemii.

Jonathan Ashworth, minister zdrowia w gabinecie cieni opozycyjnej Partii Pracy, zarzucił premierowi, że ten trzykrotnie zwlekał z wprowadzaniem niezbędnych restrykcji i nie słuchał opinii naukowych ekspertów w sprawie kolejnych blokad. "Ten rząd popełnił karygodne błędy" - ocenił Ashworth w BBC.

Jednak Jenrick bronił działań Johnsona, podkreślając, że rząd stosował się do "najlepszych naukowych i medycznych wytycznych".

Czytaj więcej:

Pandemia uderzyła w oszczędności mieszkańców Wielkiej Brytanii

Puby w Anglii zamknięte do lipca? Rząd "po cichu" przedłuża uprawnienia

Bezrobocie w UK najwyższe od 2016 roku. Najgorzej jest w Londynie

Rząd UK odradza rezerwowanie zagranicznych wakacji na tegoroczne lato

100 tys. ofiar pandemii w UK. Johnson:" Biorę za to pełną odpowiedzialność"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement