Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Boris Johnson attends Northern Ireland centenary service in Armagh cathedral

Boris Johnson attends Northern Ireland centenary service in Armagh cathedral
W nabożeństwie wziął udział m.in. premier Johnson (w środku), ale zabrakło królowej Elżbiety II oraz - co wzbudziło spore kontrowersje - prezydenta Irlandii Michaela Higginsa. (Fot. Charles McQuillan/Getty Images)
Boris Johnson joined politicians from both sides of the border at a service to mark the centenary of Northern Ireland's formation. The prime minister arrived at St Patrick's Church of Ireland cathedral in Armagh on Thursday for the cross-community Service of Reflection and Hope, which was organised by church leaders.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wśród 150 zaproszonych gości byli m.in. brytyjski premier Boris Johnson, politycy północnoirlandzcy z większości tamtejszych partii oraz przedstawiciele władz Irlandii. Zabrakło natomiast królowej Elżbiety II, której w przeddzień uroczystości lekarze odradzili wyjazd z powodu przemęczenia, oraz - co wzbudziło spore kontrowersje - prezydenta Irlandii Michaela Higginsa, który odrzucił zaproszenie.

Wyjaśniał on, że jest niestosowne, by jako głowa państwa brał udział w nabożeństwie, którego intencją jest "uczczenie podziału Irlandii i powstanie Irlandii Północnej".

Zwierzchnicy głównych Kościołów irlandzkich wygłosili swoje osobiste refleksje na temat powstania Irlandii Północnej. Katolicki arcybiskup Eamon Martin przyznał, że podział kraju wywołuje u niego "głębokie poczucie straty i smutku" oraz że "spolaryzował ludzi na tej wyspie". "Zinstytucjonalizował różnice i pozostaje symbolem kulturowego, politycznego i religijnego podziału między naszymi społecznościami" - podkreślał.

Przyznał, że być może Kościoły po obu stronach mogły zrobić więcej. "Muszę zmierzyć się z trudną prawdą, że być może my, w Kościołach, mogliśmy zrobić więcej, aby pogłębić nasze zrozumienie siebie nawzajem i przynieść uzdrowienie i pokój naszym podzielonym i zranionym społecznościom" - wskazał.

Zwierzchnik Kościoła Prezbiterialnego w Irlandii, David Bruce, oświadczył: "Boleję nad czasami, kiedy strach powstrzymywał nas przed budowaniem relacji z tymi, z którymi się różnimy. Jeśli mamy budować lepszą przyszłość, to musimy uznać nasze własne poranienie i naszą odpowiedzialność za opiekowanie się wzajemnie swoimi ranami".

Przemawiając po nich Boris Johnson zaznaczył, że "bycie tu dzisiaj i patrzenie, jak ludzie z bardzo różnych perspektyw, było poruszające". Podkreślił, że jego zdaniem Irlandia Północna ma przed sobą wspaniałą przyszłość, ale zastrzegł, że jako zagorzały unionista uważa, iż jej przyszłość jest w Zjednoczonym Królestwie.

Irlandia Północna powstała jako odrębny podmiot polityczny w 1921 r., gdy weszła w życie ustawa o rządzie Irlandii (Government of Ireland Act 1920), zgodnie z którą wyspa Irlandia podzielona została na dwie części.

Czytaj więcej:

Irlandia Płn.: W samochodzie policjantki podłożono bombę

UE ostrzega brytyjski rząd: Zareagujemy "szybko i zdecydowanie" ws. Irlandii Płn.

Irlandia Płn.: Marsze oranżystów mniejsze i bardziej lokalne niż zwykle

Parlament Irlandii Płn. odrzucił przedawnienie przestępstw politycznych

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement