Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Border Guard: Germany wants to hand over more than 1 870 foreigners to Poland

Border Guard: Germany wants to hand over more than 1 870 foreigners to Poland
Z państw UE zawracane są osoby, które przybyły nielegalnie, a wcześniej przebywały w Polsce. (Fot. Twitter/@Straz_Graniczna)
Germany has reported a total of 1,878 foreigners for transfer to Poland this year, 305 of whom have already been transferred. These are people who are illegally residing in Germany and were previously supposed to be in Poland. For them to be accepted, there must be evidence of their presence in Poland,' explains Border Guard spokeswoman Lt Anna Michalska.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z danych Straży Granicznej wynika, że w sumie wszystkie państwa członkowskie zgłosiły w tym roku 2 182 cudzoziemców do przekazania Polsce w ramach readmisji i procedury dublińskiej regulującej zasady udzielania w UE ochrony międzynarodowej obywatelom państw trzecich. Dotychczas przekazanych zostało 477 spośród zgłoszonych. Rok temu zgłoszonych zostało 3 929 osób, a przekazanych - 848.

Najwięcej osób do zawrócenia do Polski zgłaszają Niemcy. W tym roku wnioskują w sumie o przekazanie Polsce 1 878 cudzoziemców, z czego 305 osób już zostało przekazanych. W 2022 roku Niemcy wnioskowali o przekazanie 3 434 osób, a przekazanych zostało 628.

Przekazywani cudzoziemcy to osoby, które w Niemczech przebywają nielegalnie, ale przybyły do nich przez Polskę. Według rzeczniczki SG większość z nich to cudzoziemcy, którzy opuścili otwarte ośrodki dla cudzoziemców przed zakończeniem procedur.

To także osoby, które nadużyły procedury uchodźczej - złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej i wyjechały z Polski, nie czekając na rozstrzygnięcie. Jeśli następnie złożą wniosek uchodźczy w Niemczech, są zwykle zawracane do Polski, gdzie złożyły go po raz pierwszy.

Por. Anna Michalska wyjaśniła, że to mogą być również cudzoziemcy, którzy wcześniej przekroczyli nielegalnie granicę Białorusi, ale z Litwą lub Łotwą, a następnie przez Polskę dostali się do Niemiec, gdzie zostali zatrzymani. W takim przypadku mogli zostać zawróceni do Polski w ciągu 48 godzin w ramach tzw. readmisji uproszczonej, jeśli zatrzymano ich przy granicy lub mieli np. bilet potwierdzający przyjazd z Polski.

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że w każdym przypadku wcześniejszy pobyt cudzoziemca w Polsce lub jego przyjazd do danego kraju członkowskiego z Polski musi być udokumentowany. Jeżeli brak dowodów w tej sprawie, osoba nie jest przyjmowana.

Poza Niemcami cudzoziemców do przekazania Polsce - zarówno w tym, jak i w zeszłym roku - zgłaszają Francja, Holandia, Norwegia i Szwecja.

Kraje, z których pochodzą przekazywani cudzoziemcy, to najczęściej Irak (94 osoby), Białoruś (89), Rosja (80), Afganistan (71) i Ukraina (40).

Czytaj więcej:

"Telegraph": Niemcy rezygnują z polityki migracyjnej Angeli Merkel

Niemcy: Władze Saksonii chcą kontroli na granicy z Polską

Niemcy przyznają obcokrajowcom coraz więcej paszportów. Najliczniejszą grupą są Syryjczycy

Niemcy: Połowa mieszkańców to chrześcijanie, ponad 30 proc. uważa różnorodność religii za zagrożenie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement