Menu

Bjorg Lambrecht dead after crash at Tour of Poland

Bjorg Lambrecht dead after crash at Tour of Poland
Lambrecht miał być liderem belgijskiej drużyny Lotto Fix All w Tour de Pologne. (Fot. Getty Images)
Belgian Bjorg Lambrecht died Monday following a crash during Stage 3 of the Tour of Poland. The second-year pro with Lotto-Soudal was 22 years old.
Advertisement
News available in Polish

Do wypadku doszło w pierwszej części etapu w okolicach Żor, na 48. kilometrze. 22-letni zawodnik ekipy Lotto Fix All uderzył w betonowy przepust na drodze i na miejscu był reanimowany, a następnie przewieziony do szpitala w Rybniku. Zmarł na stole operacyjnym.

To pierwszy śmiertelny wypadek kolarza w Tour de Pologne, odkąd w 1993 roku dyrektorem wyścigu został Czesław Lang.

Młody Belg zanotował w ostatnich miesiącach kilka wartościowych wyników: był czwarty w Strzale Walońskiej i szósty w innym prestiżowym klasyku Amstel Gold Race, wygrał też klasyfikację młodzieżową w Criterium du Dauphine. W ubiegłym roku w mistrzostwach świata w Innsbrucku zdobył srebrny medal w wyścigu młodzieżowców (do lat 23).

"Czterdziesty ósmy kilometr okazał się kilometrem pechowym, gdzie z jezdni, nie wiadomo dlaczego, zjechał Bjorg Lambrecht. Tak się złożyło, że wpadł do głębokiej fosy. Obrażenia były na tyle poważne, że wezwaliśmy szybko helikopter i karetkę. Przewieziono go do szpitala, jeszcze akcję serca udało się pobudzić, ale niestety nie przeżył. Jest na bardzo przykro" - oświadczył dyrektor wyścigu Czesław Lang.

"To nie był zjazd, na którym osiąga się wielkie prędkości, ale prosta, szeroka droga. Moment zawahania, zjazd z asfaltu i tragedia. Wyścig będzie jednak jechał dalej. Odwołaliśmy ceremonię dekoracji. Będziemy pamiętali, że był taki kolarz, że na 76. Tour de Pologne zakończył swoje życie. Młody chłopak, 22 lata" - dodał poruszony i przygnębiony Lang.

Jak wyjaśnił lekarz wyścigu Ryszard Wiśniewski, poważne obrażenia spowodowały zatrzymanie akcji serca i oddechu.

"Reanimowaliśmy go w karetce. Przybył bardzo szybko śmigłowiec pogotowia ratunkowego i wspólnie pacjent był ratowany. Zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić. Nie reagował na urządzenie do pośredniego masażu serca. Trzeba było otworzyć klatkę piersiową, żeby bezpośrednio masować serce. Nie nadawał się do transportu śmigłowcem, więc przewieziono go ambulansem do szpitala w Rybniku. Trafił od razu na stół operacyjny i w trakcie operacji zmarł w wyniku poważnych obrażeń ciała - klatki piersiowej, jamy brzusznej, z krwawieniami ze śledziony, z wątroby. Jest nam przykro" - zaznaczył dr Wiśniewski.

Rozgrywany przy zmiennej pogodzie, w słońcu i deszczu etap z Chorzowa do Zabrza przebiegał pod znakiem ucieczki Adriana Kurka z reprezentacji Polski, Francuza Charles'a Planeta (Novo Nordisk) i Rosjanina Jewgienija Szałunowa (Gazprom-Rusvelo). Peleton doścignął ich dopiero na rundach w Zabrzu.

Najszybciej finiszował Holender Fabio Jakobsen (Jumbo-Visma), ale nie wygrał etapu - zdyskwalifikowano go za nieregulaminowy sprint. W tej sytuacji zwycięzcą został drugi na mecie lider wyścigu Niemiec Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe).

"Dzisiejszy wynik nie ma znaczenia. Byłem zdruzgotany, gdy usłyszałem tę tragiczną informację. Chciałbym przesłać najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom Bjorga Lambrechta i każdemu z ekipy Lotto" - przyznał Ackermann.

Na dzisiaj zaplanowano czwarty etap Tour de Pologne z Jaworzna na górę Kocierz w Beskidzie Małym (173 km).

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement