Menu

Biggest foreign-worker exodus since WW II adds to Britain’s woes

Biggest foreign-worker exodus since WW II adds to Britain’s woes
Dalsze opuszczanie Wysp przez imigrantów będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę Zjednoczonego Królestwa. (Fot. Getty Images)
Foreign workers are leaving Britain at the fastest pace since World War II, presenting a challenge to an economy already roiled by Brexit and the coronavirus.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ostatnie badania sugerują, że sam Londyn opuściło w ciągu ostatniego ok. 700 tys. zagranicznych pracowników, co stanowi ok. 8 proc. całkowitej populacji miasta.

Według różnych wyliczeń, całą Wielką Brytanię mogło opuścić od 900 tys. do nawet 1,3 mln imigrantów - podaje Bloomberg, podkreślając, że konsekwencje tego będą poważne m.in. dla brytyjskiego skarbu państwa. Mniejsza liczba migrantów oznacza mniejszy dochód gospodarczy i wpływy podatkowe na spłatę ogromnych długów, które zostały zaciągnięte, aby pomóc gospodarstwom domowym i biznesom radzić sobie z Covid-19.

"Jest duże ryzyko, że ci ludzie już nie wrócą, więc mamy niedobór umiejętności i siły roboczej, a także na trwałe tracimy część produkcji, wzrostu i dochodów z podatków" - ocenia Jonathan Portes, profesor ekonomii z King's College w Londynie. 

Ucieczka zagranicznych pracowników oznacza także drastyczną zmianę panującego od 20 lat trendu, zgodnie z którym napływ imigrantów generował miejsca pracy, podnosił wartość nieruchomości i zwiększał dochody uczelni wyższych. To także duży problem w świetle niekorzystnej sytuacji demograficznej w Wielkiej Brytanii, gdzie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje.

Z kolei branżami, które już szczególnie mocno odczuły odpływ zagranicznych pracowników, są hotelarstwo i handel detaliczny. Imigranci stanowili odpowiednio 30 proc. i 18 proc. zatrudnionych w tych sektorach.

Z szacunków brytyjskiego Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) wynika, że opuszczanie Wysp przez imigrantów będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę Zjednoczonego Królestwa. Jeśli imigranci będą wyjeżdżać, zamiast przyjeżdżać w liczbie 100 tys. rocznie, brytyjskie PKB skurczy się po pięciu latach o 1 proc. Jednocześnie deficyt budżetowy wzrośnie o 0,7 proc.

Według ostatnich danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS) ze stycznia br., w pierwszym półroczu 2020 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 85 tys., co jest rekordowym spadkiem. W 2019 r. na Wyspach mieszkało ok. 900 tys. Polaków, choć w szczycie - pod koniec roku 2017 - aż 1,021 mln, więc od tego czasu ich liczba zmniejszyła się aż o 206 tys.

Czytaj więcej:

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

Polacy wracają z UK "nie przez Brexit, ale dla rodziców"

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement