Big Ben to ring once more as restoration ends
Pochodzący z 1859 r., ważący 13,7 tony dzwon jest remontowany od 2017 r. Prace miały pierwotnie zakończyć się w tym roku, ale zostały opóźnione przez pandemię Covid-19.
Na początku przyszłego roku dzwony, w tym Big Ben, zostaną ponownie połączone z oryginalnym wiktoriańskim mechanizmem zegarowym "i znów zabrzmią w całym Westminster". Z kolei wszelkie rusztowania wokół wieży i budynku brytyjskiego parlamentu znikną do lata 2022 r.
Konserwacja wieży zegarowej była początkowo wyceniana na £29 milionów. W 2017 r. koszty remontu zwiększono do £61 mln, a dzisiaj wiadomo już, że wyniosą co najmniej £80 milionów.
W trakcie remontu okazało się bowiem, że dach wieży i tarcze zegara, które zostały uszkodzone w maju 1941 r. na skutek bombardowania Luftwaffe, są w gorszym stanie, niż początkowo przypuszczano.
Co więcej, odkryto toksyczną farbę ołowiową i azbest, a sprawę utrudniały też zaniedbania z wcześniejszych prac remontowych.
W trakcie remontu Big Ben odzywa się jedynie w wyjątkowych okazjach, w tym m.in. w rocznicę zakończenia I wojny światowej (Armistice Day), niedzielę pamięci o żołnierzach poległych w walce o ojczyznę (Remembrance Sunday) czy sylwestrową noc.
Czytaj więcej:
Londyn: Słynny Big Ben został pomalowany na niebiesko
Słynny dzwon Big Ben obchodzi 160. urodziny
Big Ben nie zabrzmi w momencie Brexitu
Big Ben jednak nie obwieści Brexitu. "Ponieśliśmy porażkę"
Azbest i bombardowania Luftwaffe. Big Ben uszkodzony bardziej niż sądzono
Big Ben z nowymi witrażowymi tarczami
Big Ben obwieści zakończenie okresu przejściowego po Brexicie