Berlin Marathon: Kipchoge broke world record

37-letni Eliud Kipchoge to kenijski lekkoatleta, czterokrotny medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata. (Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP via Getty Images)
Kenyan Eliud Kipchoge broke the world record in the marathon, scoring 2: 01/09 in Berlin. The two-time Olympic champion in this competition improved his own result by 30 seconds, also achieved on September 16, 2018 in the German capital.

37-letni biegacz wykorzystał idealne warunki i zupełnie płaski dystans 42 195 m, aby pobić rekord świata. Właśnie w Berlinie poprawiano go osiem ostatnich razy.

Kenijczyk finiszował samotnie pod Bramą Brandenburską, zostawiając daleko w tyle rywali. Drugi na mecie jego rodak Mark Korir stracił blisko pięć minut, a trzecie miejsce zajął Etiopczyk Tadu Abate.

Wśród kobiet triumfowała Etiopka Tigist Assefa z trzecim najlepszym rezultatem w historii - 2:15.37.

Kipchoge wygrał 15 z 17 maratonów, w których startował, w tym na igrzyskach w Rio de Janeiro i w Tokio.

W 2019 roku w Wiedniu jako pierwszy na świecie przebiegł maratoński dystans poniżej dwóch godzin, w czasie 1:59.40, ale wynik nie został uznany jako oficjalny rekord, bowiem uzyskano go w specjalnych warunkach: na nowym asfalcie, w oparciu o bardzo precyzyjne prognozy warunków atmosferycznych, a przede wszystkim przy współudziale 41 dyktujących tempo biegaczy.

Przed Kipchoge jechał też elektryczny samochód podający aktualne międzyczasy.