Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank of England: Recession will be shallower and shorter than forecast

Bank of England: Recession will be shallower and shorter than forecast
Szczegółowe prognozy nie napawają jednak optymizmem. (Fot. Getty Images)
The British economy will fall into a recession this year, but it will be shallower and shorter than previously predicted, the Bank of England (BoE - Bank of England) has said. As expected, the bank raised interest rates for the tenth time in a row.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według nowej prognozy, PKB Wielkiej Brytanii skurczy się w tym roku o 0,5 proc., podczas gdy w listopadzie zeszłego roku BoE przewidywał, że spadek wyniesie 1,5 proc.

Recesja będzie krótsza - w listopadzie Bank Anglii ostrzegał, że gospodarka najprawdopodobniej już jest na minusie i będzie się kurczyła aż do połowy 2024 r., natomiast teraz uważa, że recesja się zacznie w bieżącym kwartale i potrwa do pierwszego kwartału przyszłego roku.

Natomiast łączny spadek PKB w całym okresie recesji wyniesie 1 proc., a nie 3 proc.

Brytyjska gospodarka wciąż jest w znacznie gorszej kondycji niż przed kilkoma laty. Trwający kryzys związany z kosztami życia dodatkowo utrudnia jej wyjście na prostą. (Fot. Getty Images)

Choć prognozy dla gospodarki są lepsze niż były jeszcze trzy miesiące temu, daleko im jeszcze do poziomów z poprzednich lat. Bank przewiduje, że w kilku następnych latach po wyjściu z recesji będzie ona rozwijać się w średnim tempie zaledwie 0,7 proc. rocznie, wskutek czego wartość PKB wróci do poziomu z 2019 r. dopiero w roku 2026.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Komitet Polityki Monetarnej (MPC) zdecydował o poniesieniu głównej stopy procentowej o 0,5 punktu proc. - do 4 proc. Było to 10. kolejne posiedzenie MPC, na którym podniesiono stopę procentową, ale najprawdopodobniej na razie kolejnych nie będzie.

Bank wyraźnie wskazał, że uważa, iż szczyt inflacji już minął i teraz będzie ona stopniowo spadać - z 10,5 proc. w skali roku w grudniu do 8 proc. w czerwcu i 3 proc. pod koniec bieżącego roku, zaś w przyszłym zejdzie ona poniżej celu inflacyjnego, czyli 2 proc. Szczyt miał miejsce w październiku, gdy inflacja wyniosła 11,1 proc., co było najwyższym poziomem od 41 lat.

Czytaj więcej:

Płace w UK rosną najszybciej od 2000 r., ale i tak wolniej niż inflacja

Bank Anglii po raz dziewiąty z rzędu podniósł stopę procentową

IMF: UK będzie jedyną spośród dużych gospodarek, która skurczy się w 2023 roku

Bezrobocie w UK może być trzykrotnie wyższe niż wynika to z oficjalnych danych rządowych

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement