Menu

RBS owner headquarters would move to London in event of Scottish independence, boss says

RBS owner headquarters would move to London in event of Scottish independence, boss says
Podobne ostrzeżenie Royal Bank of Scotland wydał przed referendum niepodległościowym w 2014 r. (Fot. Getty Images)
Royal Bank of Scotland owner NatWest Group has repeated that it would move its registered headquarters to London if the country became independent.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Jesteśmy neutralni w kwestii niepodległości Szkocji. Jest to coś, o czym naród szkocki powinien zdecydować" - oświadczyła prezes NatWest Group, Alison Rose. Ale zarazem dodała: "Bardzo jasno stwierdziliśmy, i przyznają to wysocy rangą nacjonaliści, że w przypadku uzyskania niepodległości przez Szkocję nasz bilans byłby zbyt duży dla niepodległej gospodarki szkockiej i przenieślibyśmy naszą siedzibę do Londynu."

NatWest Group ma aktywa o wartości ok. 770 miliardów funtów, co stanowi niemal pięciokrotność rocznego PKB Szkocji, każdego dnia udziela średnio kredytów o wartości 5 mln funtów i zatrudnia w Szkocji ponad 10 tys. pracowników.

Royal Bank of Scotland jest drugim najstarszym bankiem Szkocji - został założony w Edynburgu w 1727 r. W zeszłym roku grupa bankowa, którą tworzył - RBS Group - została przemianowana na NatWest Group, zaś Royal Bank of Scotland stał się jej spółką zależną skoncentrowaną przede wszystkim na rynku szkockim. Zarówno Royal Bank of Scotland, jak i NatWest Group zarejestrowane są w Edynburgu.

Ostrzeżenie o możliwości przeniesienia siedziby zostało wydane na tydzień przed wyborami do szkockiego parlamentu. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiada, że jeśli kierowana przez nią Szkocka Partia Narodowa (SNP) po raz kolejny wygra - co w świetle sondaży jest niemal pewne - będzie to równoznaczne z mandatem społecznym do przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego. Jednak w ostatnich sondażach przewagę ponownie odzyskują przeciwnicy niepodległości.

Podobne ostrzeżenie Royal Bank of Scotland wydał przed referendum niepodległościowym w 2014 r., w którym 55 proc. głosujących opowiedziało się za pozostaniem Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj więcej:

Premier Walii: "Wielka Brytania już się skończyła"

Szkoci zmieniają zdanie w sprawie niepodległości

Były szef rządu Szkocji zakłada konkurencyjną partię

Potrzebny milion funtów na utworzenie "neutralnego" Muzeum Brexitu

Liderzy szkockich partii spierali się w wyborczej debacie o referendum

Raport: Szkoci bardziej niż Anglicy korzystają finansowo na jednym państwie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement