Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: Nearly 20 million people have escaped death thanks to Covid-19 vaccines

Study: Nearly 20 million people have escaped death thanks to Covid-19 vaccines
Jak ujawniono, największej liczby zgonów uniknęły kraje o wysokich i średnich dochodach. (Fot. Getty Images)
19.8 million people worldwide have avoided death thanks to vaccination against Covid-19 in the first year since vaccines were introduced to the market, AFP reported, citing the results of the study, published in The Lancet Infectious Diseases.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podkreśla AFP, jest to pierwsze duże badanie modelowe tego typu, określające wpływ szczepień na śmiertelność wywołaną koronawirusem. Badanie to opiera się na danych ze 185 krajów i obejmuje okres od 8 grudnia 2020 r. do 8 grudnia 2021 r.

W tym celu wykorzystano oficjalne dane liczbowe, dotyczące zgonów na Covid, ale także całkowitą nadwyżkę zgonów w każdym kraju (lub szacunki, gdy oficjalne dane nie były dostępne). Analizy te porównano z alternatywnym hipotetycznym scenariuszem, w którym żadna szczepionka nie zostałaby podana.

Model uwzględniał zróżnicowanie wskaźników szczepień w różnych krajach, a także różnice w skuteczności szczepień w każdym kraju w oparciu o typy szczepionek, o których wiadomo, że były głównie stosowane w tych regionach.

W badaniu nie zostały uwzględnione Chiny ze względu na dużą populację tego kraju i bardzo rygorystyczne podejście Pekinu do walki z Covid-19, co mogłyby zniekształcić wyniki.

Według badania, kraje o wysokich i średnich dochodach mogą cieszyć się największą liczbą unikniętych zgonów (12,2 mln), co odzwierciedla nierówności w dostępie do szczepionek na całym świecie.

Autorzy badania podkreślają, że prawie 600 000 dodatkowych zgonów można by uniknąć, gdyby został osiągnięty cel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), polegający na zaszczepieniu 40 proc. populacji w każdym kraju do końca 2021 r.

"Nasze wyniki pokazują, że miliony istnień ludzkich zostały prawdopodobnie uratowane dzięki udostępnieniu szczepionek ludziom na całym świecie" – podkreślił główny autor badania dr Oliver Watson z Imperial College London. "Jednak mogliśmy zrobić więcej" - dodał. 

Czytaj więcej:

Nowa szczepionka przypominająca przeciwko COVID-19 lepiej chroni przed Omikronem?

Hiszpania chce od jesieni rozpocząć szczepienia czwartą dawką

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement