Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: The number of fake news about Ukraine on TikTok is growing

BBC: The number of fake news about Ukraine on TikTok is growing
Władzom TikToka zarzuca się m.in. bierność w obliczu rosnącej liczby fake newsów. (Fot. Getty Images)
Chinese TikTok has become one of the leading platforms used to spread fake news about the war in Ukraine, reported the BBC. Crafted broadcasts, recordings and photos are viewed by millions of users of this mobile web application.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Platformy TikTok używa już ponad miliard osób na świecie, a ponad połowa z nich nie przekroczyła 30. roku życia. Nowi użytkownicy mogą uzyskać dostęp do fałszywych treści na temat wojny na Ukrainie średnio po 40 minutach od założenia konta na TikToku - poinformowała BBC.

Podczas gdy platformy takie jak Facebook, Instagram i Twitter wprowadziły stosowne oznaczenia, wskazujące na zmanipulowane treści dotyczące wojny, TikTok wciąż uczynił w tej materii zbyt mało - zaalarmowano w artykule opublikowanym na portalu BBC.

Jako przykłady "fejków" rozpowszechnianych na TikToku podano m.in. nagrania z wojen w Czeczenii, Syrii i Libii oraz manewrów wojskowych na Ukrainie przed kilkoma laty. Wszystkie te treści miałyby jakoby ukazywać inwazję Rosji na sąsiedni kraj.

"Wygląda na to, że wiele zapętlonych, przerażających transmisji na żywo zostało prawdopodobnie stworzonych z nadzieją na zarabianie pieniędzy za pośrednictwem systemu prezentów TikTok" – oceniła Abbie Richards, cytowana przez BBC niezależna badaczka zajmująca się zagadnieniem dezinformacji w Internecie.

W połowie kwietnia pojawiły się doniesienia, że platforma TikTok jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez czeczeńskie oddziały rosyjskiej Gwardii Narodowej, czyli tzw. kadyrowców.

"Wojska tiktokowe przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa walczyły już z pustymi budynkami i piwnicami, a teraz dzielnie atakują powietrze" - relacjonowano w niezależnych rosyjskich i białoruskich mediach, takich jak m.in. Nastojaszczeje Wriemia i Nasza Niwa.

Czytaj więcej:

Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?

W związku z represyjną ustawą o "fake newsach" TikTok zawiesza działalność w Rosji

Rządowy organ ostrzega Polaków przed dezinformacją w sieci na temat Ukrainy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement