Menu

Austria plans to ban coronavirus face shields

Austria plans to ban coronavirus face shields
Media: "W jaki sposób zakrzywiona plastikowa płytka, która jest otwarta po bokach, u góry i u dołu, może powstrzymywać kropelki?". (Fot. Getty Images)
Austria wants to encourage people to wear close-fitting masks instead of plastic face shields because authorities believe they do not offer enough protection.
Advertisement
News available in Polish

Efekt ochronny przyłbic na twarzy jest już od dłuższego czasu kwestionowany: w jaki sposób zakrzywiona plastikowa płytka, która jest otwarta po bokach, u góry i u dołu, może powstrzymywać kropelki? Teraz rząd Austrii chce ich zakazać - pisze "Kurier".

W tekście ustawy, do którego dotarli dziennikarze, w miejscach, w których jest mowa o osłanianiu ust i nosa, do terminu "zakrywające" dodano słowa "i ściśle przylegające". I to prawdopodobnie dotyczy tylko klasycznej maseczki - pisze "Kurier".

W wyjaśnieniach napisano, że przyłbice "nie mają efektu hamowania aerozolu, porównywalnego z klasycznymi maskami". "Mechaniczne urządzenia ochronne, takie jak przyłbice lub (tym bardziej) mini przyłbice na twarz, okazały się zatem nieodpowiednie do zapobiegania rozprzestrzenianiu się Covid-19 i dlatego są teraz zakazane" - dodano.

We wrześniu amerykańskie badania wykazały, że przyłbice zapewniały najmniejszą ochronę przed infekcją. Podczas symulacji przeprowadzonej przez naukowców stało się jasne, że wprawdzie osłona blokuje ruch do przodu kropelek podczas kaszlu i kichania, ale rozprzestrzeniają się one wokół niej.

W poniedziałek, kiedy rząd ogłosił nowe środki w walce z koronawirusem, nie było w nich mowy o zakazie korzystania z przyłbic, a jedynie o nowych ograniczeniach dotyczących imprez i prywatnych zgromadzeń.

Czytaj więcej:

"Austria weszła w drugą falę koronawirusa"

Rząd UK "rozważy" obowiązek noszenia maseczek w miejscach pracy

Naukowcy: Maseczki i dystans obniżają o 1 000 razy siłę koronawirusa

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 01.12.2020
  GBP 4.990 złEUR 4.477 złUSD 3.737 złCHF 4.123 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement