Menu

Austria: Possible handicaps for the unvaccinated to save the winter season in the Alps

Austria: Possible handicaps for the unvaccinated to save the winter season in the Alps
Władze Austrii robią wszystko co mogą, aby uratować sezon turystyczny zimą. (Fot. Getty Images)
The principle 'vaccinated against Covid-19, healed, tested' and the obligatory masks on the lifts are to make the winter season in Austria safe again, the authorities in Vienna informed. Unvaccinated people must take into account difficulties.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rząd Austrii chce w tym roku umożliwić bezpieczny sezon zimowy. W tym celu alpejski kraj stosuje na swoich stokach narciarskich tzw. zasadę 3G (z niemieckiego geimpft, genesen, getestet - zaszczepiony, wyzdrowiały, przetestowany).

Zgodnie z tą zasadą, operatorzy kolejek linowych mogą przewozić tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19, przetestowane na obecność koronawirusa lub wyzdrowiały - ogłosił rząd w Wiedniu. Przepisy dotyczące odległości i ograniczenia przepustowości nie będą miały zastosowania do wyciągów narciarskich, ale obowiązkowe maseczki medyczne FFP2 już tak. Jeśli zwiększy się zapełnienie oddziałów intensywnej terapii pacjentami chorymi na Covid-19, zaostrzone zostaną przepisy dotyczące niezaszczepionych amatorów sportów zimowych.

Obecnie w Austrii około 200 łóżek jest zajętych przez pacjentów z Covid-19. Jeśli liczba ta wzrośnie do 300, osoby nieszczepione nie będą mogły odwiedzać lokali apres-ski, nawet jeśli ich wynik testu na obecność koronawirusa będzie negatywny - ogłosiło ministerstwo zdrowia Austrii.

Od tego poziomu również kolejki linowe, gastronomia i hotele nie będą mogły akceptować samodzielnie przeprowadzanych testów. Przy 400 łóżkach zajętych na intensywnej terapii, osoby nieszczepione będą musiały wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR. Mniej dokładne testy antygenowe nie będą już wtedy wystarczające. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, rząd przewidział rozszerzenie zasady 2G - zaszczepiony lub ozdrowiały - na inne obszary.

Niemiecka telewizja ARD zauważa, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób zasada 3G ma być kontrolowana w kolejkach linowych, bez tworzenia się długich kolejek. Wciąż trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

Minister turystyki Austrii Elisabeth Koestinger wyraziła przekonanie, że przy takich warunkach ramowych możliwy jest bezpieczny sezon zimowy. Chodzi o to, "aby Austria nie była ponownie objęta ostrzeżeniami dla podróżnych" - przekazała.

Turystyka narciarska jest ważnym sektorem gospodarki w Austrii. Ponad połowa wszystkich urlopów zimowych w Europie spędzanych jest w Austrii. Według Koestinger, sezon 2020/21 był "totalną porażką".

Czytaj więcej:

Austria: Obowiązek noszenia masek i większe obostrzenia dla niezaszczepionych

Badanie: Szczepienia mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

UK jednak wprowadzi paszporty szczepień? Rząd ma "plan B"

Odporność na Covid-19 "pojawia się po 48 godzinach od szczepienia"

Austria: Rodziny ofiar Covid-19 pozywają państwo za zbyt późne ostrzeżenie o pandemii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.10.2021
    GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement