Menu

Australian Open preparation in turmoil after Covid-19 positive at players' hotel

Australian Open preparation in turmoil after Covid-19 positive at players' hotel
Grand Hyatt hotel w Melbourne - jeden z kilku, w którym zatrzymali się zawodnicy i ich sztaby. (Fot. Getty Images)
The Australian summer of tennis has been clouded with further uncertainty after up to 600 tennis players, officials and support staff were required to isolate until they return a negative test for Covid-19 following the news that a worker at an Australian Open quarantine hotel had tested positive for the virus.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiaj miał wystąpić m.in. Hubert Hurkacz, który awansował do 1/8 finału gry pojedynczej oraz ćwierćfinału debla. Na występ Polak będzie musiał poczekać przynajmniej do piątku.

Powodem izolacji tak dużej liczby osób jest potwierdzenie zakażenia COVID-19 u pracownika hotelu, w którym uczestnicy Australian Open przechodzili kwarantannę po przylocie do Melbourne.

"Pozostaną w izolacji, dopóki nie uzyskają negatywnego wyniku testu" - wyjaśnił premier Stanu Victoria Daniel Andrews.

Dzisiaj nie odbędą się spotkania ATP Cup - rywalizacji reprezentacji krajów, w której bierze udział światowa czołówka. Przełożono także mecze dwóch turniejów ATP mężczyzn i trzech WTA kobiet. Wszystkie odbywają się w Melbourne Park, gdzie tenisiści powalczą także podczas Australian Open.

"Na Melbourne Park nie będzie gry po tym, jak pracownik hotelu, w którym uczestnicy przechodzili kwarantannę, miał pozytywny wynik testu na COVID-19. W konsekwencji nie będzie meczów ATP Cup, dwóch turniejów ATP 250 i trzech WTA 500" - napisała w komunikacie organizacja ATP.

"Wielkoszlemowy Australian Open rozpocznie się zgodnie z planem w poniedziałek" - zapewnił tymczasem dyrektor turnieju Craig Tiley.  Jak dodał, w związku ze zmianą sytuacji zaplanowane pierwotnie na dzisiaj losowanie drabinek Australian Open zostało przełożone na kolejny dzień.

Wcześniej przedstawiciele służby zdrowia stanu Wiktoria zaznaczyli, że testy środowiska tenisowego przeprowadzono raczej zapobiegawczo.

"Uważamy, że ryzyko dla innych gości w hotelu - w tym tenisistów i towarzyszących im osób - jest stosunkowo niewielkie" - ocenił profesor Allen Cheng.

Wcześniej w stanie Wiktoria wprowadzono jeden z najdłuższych i najbardziej restrykcyjnych lockdownów na świecie. Środowy przypadek pracownika hotelu jest pierwszym lokalnym zakażeniem na tym obszarze od prawie miesiąca.

Premier stanu Daniel Andrews wyraźnie zaznaczył, że bezpieczeństwo tamtejszej społeczności jest najważniejsze i stwierdził, że nie ma żadnych gwarancji, że Australian Open się odbędzie. Lider opozycji Michael O'Brien wezwał rząd do ogłoszenia do soboty, czy turniej dojdzie do skutku.

"Prawdopodobieństwo wystąpienia problemu jest bardzo małe. Spodziewamy się, że wszyscy otrzymają wynik negatywny. Plan jest taki, aby kontynuować grę w Melbourne w piątek zgodnie z planem. Na ten dzień zapowiadany jest deszcz, ale mamy w tym przypadku luksus posiadania grupy zadaszonych kortów" - podkreślił Tiley.

W Australian Open w singlu zagra troje polskich tenisistów: Iga Świątek, Hurkacz i Kamil Majchrzak. Z rywalizacji wycofała się z powodu kontuzji Magda Linette.

Czytaj więcej:

Australian Open: Do 30 tysięcy kibiców każdego dnia

Turniej WTA w Melbourne: Świątek odpadła w 1/8 finału

Turniej ATP w Melbourne: Hurkacz awansował do ćwierćfinału debla

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement