Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Australia: Border opening postponed over Omikron option

Australia: Border opening postponed over Omikron option
Władze Australii uznały, że jeszcze nie otworzą granic z powodu pojawienia się nowego wariantu wirusa. (Fot. WILLIAM WEST/AFP via Getty Images)
Australian authorities today announced that the country's previously planned opening of its borders in early December will be postponed due to concerns over the emergence of a new variant of the coronavirus, the Australian daily Sydney Morning Herald reports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Australia niemal całkowicie zamknęła swoje granice w maju ubiegłego roku. Do kraju przyjeżdżać mogła jedynie ograniczona liczba obywateli i stałych rezydentów. W październiku zniesiono restrykcje w podróżach zagranicznych dla obywateli Australii. Granice miały zostać otwarte od 1 grudnia m.in. dla zagranicznych studentów, wykwalifikowanych pracowników i posiadaczy wiz biznesowych, jak i dla zaszczepionych turystów z Korei Południowej i Japonii.

Oczekiwano, że od środy do Australii zaczęliby przybywać pierwsi z około 200 tys. studentów i pracowników. Zgodnie z komunikatem, granice pozostaną zamknięte zarówno dla nich, jak i dla koreańskich i japońskich turystów.

Premier Australii Scott Morrison postanowił wstrzymać otwarcie granic w związku z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą najnowszy wariant koronawirusa - Omikron. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić, czy Omikron jest bardziej dotkliwy niż Delta.

Minister zdrowia Greg Hunt przekazał, że Australia jest dobrze przygotowana na wszelkie warianty koronawirusa, a szpitale są odpowiednio wyposażone.

87 proc. społeczeństwa australijskiego powyżej 16. roku życia jest w pełni zaszczepiona. (Fot. Lisa Maree Williams/Getty Images)

Rząd federalny wstrzymał także loty z dziewięciu krajów południowej Afryki i zastosował kwarantannę wobec każdego podróżującego z tego regionu świata. Pasażerowie wszystkich lotów międzynarodowych mają obowiązek samoizolacji przez 72 godziny po wylądowaniu.

Władze kraju zastanawiają się, czy należy skrócić przerwę między drugą i trzecią dawką szczepienia przeciw Covid-19 w związku z obawami dotyczącymi wariantu Omikron. Rzecznik ds. zdrowia Partii Pracy Mark Butler uważa, że rząd musi dążyć do jak najszybszego zwiększenia liczby zaszczepionych dawką przypominającą w regionach kraju, które pozostają w tyle pod względem liczby zaszczepionych obywateli, a w szczególności wśród rdzennych społeczności.

Zgromadzenie premiera, premierów stanowych i ministrów zbierze się dzisiaj, aby przedyskutować gwałtownie rozwijającą się sytuację oraz środki mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Omikron w Australii.

W Australii zostało wykrytych jak dotąd pięć zakażeń wariantem Omikron - wszystkie wśród podróżujących z RPA.

Czytaj więcej:

Australia po 19 miesiącach znosi zakaz wyjazdów z kraju

Australia o krok od stosowania leku AstraZeneca na Covid-19

Izrael zamyka granice w walce z nowym wariantem koronawirusa

Szwajcaria ogranicza wjazd z krajów, w których wykryto Omikron

Brytyjski rząd zwołał pilne spotkanie grupy G7, by omówić pojawienie się Omikronu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement